Directx 10 Windows XPeelle ?

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Kaskii 31.01.2008.

  1. Kaskii

    Kaskii Member

    Liittynyt:
    29.01.2008
    Viestejä:
    73
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eläkkä ongelma on. Mistä/miten voisi asentaa tuon uuden, tai no, uuden tai uuden directx 10 XPeelle.. kuulin ja näin kuvia että sen saa XPeelle mutta itse en oikee saittia tai tiedostoja sen asentamiseen. Jos joku vain tietää nii "I really appreciate it" =).

    Terv. Kaskii
     
  2.  
  3. BlasterX

    BlasterX Regular member

    Liittynyt:
    14.05.2006
    Viestejä:
    1,483
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Eli tuohan ei ole mikään virallinen versio. Ja tämä ei ole ainoa ongelma: tuo DX10:n XP-purkkaviritys käyttää suoritintehoa ihan jumalattomasti, eikä edes saa kaikkia DX10:n herkkuja esille. Ja prosessi ei ole mikään "asennus", vaan armoton taistelu vastaa kokonaiskuvaa tarkasti.

    Lyhyesti sanottuna siis se ei toimi. Ja mitä nyt allekirjoituksestasti luin, ei sinulla ole edes näytönohjainta, jossa olisi DX10-tuki.

    Tuosta kannattaa lukea kommentit, niin tulee hieman selkeämmin kuva esille.
     
  4. Kaskii

    Kaskii Member

    Liittynyt:
    29.01.2008
    Viestejä:
    73
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos vastauksesta.. Tuo näytönohjain on muuten kellotettu 150% ;D. että kyllä se varmaan toimisi.. ja kaveri veti DRXCT 10:nen näyuttikseen missä EI OLLUT tukea sile ja se toimi.. okei vähän eroa 1000 mb näytönohjaimeen ja 256 mb sen mutta kuitenkin :D

    Kiitos kuitenkin =)
     
  5. Sebu92

    Sebu92 Active member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    2,778
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Öh.. Ei oikean dx10-rajapinnan käyttö ole mahdollista dx9-näyttiksellä. Joten mitäköhän kaverisi yritti tehdä, joka vaati dx10-näyttiksen?

    Edit:Siis vaatii dx10-rajapinnan itsessään, kun väität että se toimii dx9-näyttiksellä.
     
    Viimeksi muokattu: 31.01.2008
  6. Kaskii

    Kaskii Member

    Liittynyt:
    29.01.2008
    Viestejä:
    73
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kaveri asensi vistan ja sen jälkeen DRCTX 10 ja ei valittanut.. Hänellä on 2006 vuodenjoulunalla ostettu HP:n media center mutta silloin ei oikein DiretcX kympistä tiedetty juuri paskaakaa. Sanoi asentaneensa täysin moitteetta ja toimiikin täysin moitteetta. ;) Se siitä rajapinnasta :D
     
  7. JonPe_82

    JonPe_82 Member

    Liittynyt:
    08.01.2008
    Viestejä:
    58
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Asiahan on niin, että ellei rautapuolella löydy tukea DX10:lle, niin silloin ei sen mukanaan tuomat lisäkilkkeet graafisella puolella toimi. DX10 kuitenkin sisältänee DX9 ominaisuudet, joten vaikka sen asentaa Vista koneelle, jossa on esim. DX9 yhteensopiva näytönohjain, toimii kaikki periaatteesa kuten ennenkin. Jos haluaa varmistua, että DX10 ominaisuudet ovat käytössä pitänee asia todeta sellaisella 3D sovelluksella, joka oikeasti näitä ominaisuuksia käyttää. Tosin eipä taida tälläkään hetkellä sellaisten sovellusten kirjo kovin laaja olla.
     
  8. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68

Jaa tämä sivu