DIKOlla 2.avia+tekstit-1DVD,mutta....

Viestiketju DivX, XviD ja muut MPEG-4 -formaatit -osiossa. Ketjun avasi palsu 24.01.2006.

  1. palsu

    palsu Member

    Liittynyt:
    22.03.2004
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli kun koodaan 2 .avin ja 2 tekstit yhteen DVD niin lopputuloksesta puuttuu äänet puolesta välistä.Eli kun koodaus vaihtuu toiseen .aviin niin äänet häviää.Sitten on myös kun 2 .avia ja 2 tekstit laittaa yhteen DVD niin ääni menee ihan eri aikaan kun kuva.WHAT?Dikolla olen näitä vääntänyt vuosikaudet mutta ei toimi enää.Koodauksessa mukana CCE 2.67 ja Sonic Foundry Soft Encode 5.1....:)Voi myös ehdottaa parempia tapoja vääntää näitä .aveja ja tekstiä (hyvällä laadulla) DVDeeksi.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
  4. palsu

    palsu Member

    Liittynyt:
    22.03.2004
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen yrittänyt mutta homma kaatuu siihen kun yhdistän videot,ok,sitten yritän yhdistää tekstit (ohjeiden mukaan nefernetti),ok,sitten testaan viplaylla että miten teksti kulkee,niin ei toimi kun 1 cd tekstit siihen asti kun alkaa 2 cd niin tekstit häviää.Niin siis on yhdistetty avit.Kaikki tein ohjeitten mukaan.Olen kokeillut kaikkia mahdollisia konvertointi ohjelmia mutta ei niin ei.Suurimmassa osassa kuva ja teksti on kohdallaan mutta ääni huitelee missä sattuu.APUVA.
     
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Tuossa tekstin yhdistämisessä lisäät varmasti siihen toisen levyn teksteihin tuon ensimmäisen elokuvan pituuden (.sub tiedostoilla tuo kehyksien lisääminen pitäisi toimia varmasti)?
    EDIT:
    Diko:n lisäksi löytyy
    Filmmachine ja Avi2DVD
     
    Viimeksi muokattu: 24.01.2006
  6. palsu

    palsu Member

    Liittynyt:
    22.03.2004
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    nyt en oikein ymmärtänyt tuota teksti juttua.eli käytän time adjusteria...miten?siis yhdistän kahdet tekstit yhteen aviin mikä on muodostettu 2 avista...miten?Olen koittanut Film machinea ja avi2dvd...ei hyviä...:)
    olisiko mitään muita ohjelmia?mutta jos tuo tekstihommeli selviäisi niin olisi messevää...
     
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Siis oletuksella että nuo tekstit on .sub muotoisia niin tuo ohje pitäisi toimia, ja sitten kun on tuo kohta "Määrittele kuinka monta kehystä lisätään toiseen tiedostoon" niin siihen se kehysten määrä mikä on tuossa ensimmäisen levyn elokuvan pituus.
    Tuossa ajan lisäämisestä joku muistaakseni valitti täällä joskus ettei toimi oikein (saattaa myös olla .srt ongelma).

    Esim. GSpot ohjelmalla on hyvä tarkistaa tuon ensimmäisen levyn pituus
    http://www.headbands.com/gspot/v2.52.png (Frms kohta)
     
  8. palsu

    palsu Member

    Liittynyt:
    22.03.2004
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    noniin...kylläkyllä...olin aikaisemmin yrittänyt yhdistää tekstit .srt pääteisinä mutta nyt kun tein saman .sub päätteisinä niin johan homma toimii...kiitoksia näinkin yksinkertaisesta jutusta..
     

Jaa tämä sivu