Aluks tällänen sarjassa ehkä 'pirun typerä kysymys', et jos tilaan saksasta digivideokameran niin meneekö tullissa mitään maksua (hinta about 800-900€)? Ja sit jos joku tietää näistä asioista vähä enemmänki ni vois suositella jotain hyvää kameraa, ite oon kattonu Sonyn TRV33:sta, PC105:sta ja Canonin MVX150i:tä. Canonissa kuitenki ilmeisesti aika huono hämäräkuvaus mutta hyvät still kuvat ja Sonyissa taas hyvä hämäräkuvaus ja aika huonot stillit.. Et jos joku tietäis kameran jossa kaikki suhtkoht kohdallaan niin kiitti vaan tiedosta..
Tuolla keskustellaan päivittäin tästä aiheesta. Tullimaksuja ei mene. Hulvattomat toimituskulut kylläkin. http://www.digivideo.fi/forum/read.php?f=8&i=9894&t=9894
Sonyssä ärsytti kynäkäyttis, ostin itse viime kesänä tuon Canonin MVX150i:n, varsin mainio peli, vaikka ei nyt olekaan vasta kuin jotain kymmenisen tuntia videota "valmiiksi" tehtynä. Hämäräkuvaus on OK, muttei nyt mitään aivan huikeaa kärkiporukkaa eli et voi ottaa Utsjoella joulukuun 21. päivä loppuillasta metsään kameraa ja kuvailla ilman nightshot-tilaa maisemia. Taino voit, mutta tulee mustaa videota Jos päädyt Canoniin, osta samantien 3rd party tehoakku (tulee halvemmaksi kuin Canonin oma), perinteinen videokameroiden sääntö pätee eli mukana tuleva akku on lähinnä lelu. Ainoa nagi mikä itsellä jäi vähän harmittamaan oli se, että NTSC-videota ei voi tuoda sisään. PAL-videolle toki lennosta muunto DV:ksi onnistuu eli voit halutessasi siirtää myös wanhat VHS-kasetit PC:lle kameran läpi tarvitsematta DV-nauhaa.
Tuota tuota... tilasin saksasta kameran liikkeestä jolla suomenkieliset webbisivut. Tuotteen sai postiennakolla ja toimitusaika oli n. kaksi viikkoa (joulunpyhien aikaan). Kamera oli mallia Canon 630i ja hintaa tuli postikuluineen 604 euroa postikulujen osuus oli 30€. Samaa kameraa kauppaa suomessa Tekniset TARJOUSHINTAAN 899 €. Joten mielestäni tämä kauppa ainakin kannatti... Jos siis haluat kameran luotettavasta kaupasta niin vieraile NewYork kameran sivuilla. Ei välttämättä ihan halvin mutta ainakin luotettava ja nopea
Hintaeroa tuntuu olevan. Verkkokauppa.com myy samaa kameraa nyt 701 eur. Kannattaa tosin ensin selvittää itselleen, mitä ominaisuuksia kameralta hakee ja tehdä valinta sen pohjalta. Sitten metsästää sitä halvimmasta lähteestä. Ei tuttuja ole Singaporessa juuri käymässä? Sieltä suunnalta ne kaikkein halvimmat lähtee.
Verkkokaupassakin näyttää olevan "toimitus Saksasta". Että pitäähän sen tietenkin jotain välistä itelleenkin saada
Jaa mää tilasin semmosen 700€ kameran saksasta ja ei mitään postimaksuja ja tuli kotiovelle 2 päivässä
Löysin joku aikaa sitte hyvän saksalaisen hintavertailusivun, jossa kameroiden hinnat tuntuu putoavan about 10€ viikossa, et saa ny nähä mikä tulee ostettua... Tosta MVX150i:stä vielä sellasta, että jos kuvaa tavallisessa huonevalossa niin onko kuva rakeinen tai muuttuuko värit kellertäviksi, kuten joissain arvosteluissa väitetään? Ja sit noista "3rd party" -akuista, et onko ne Canonin valmistamia ja mistä niitä saa? Voi nimittäin tulla vähä vaikeaks sellaisen hankkiminen jos tilaa kameran saksasta, varsinkin kun pitäisi vielä saada vakioakku pois(?)
Tuo Canon MVX 150i näyttääkin vielä olevan sellainen, jossa latauslaitetta ei tulekaan erikseen,vaan akku on ladattava kamerassa. Itse en sellaista kameraa kyllä hankkisi. Nytkin minulla on kamerassani Canon MV3i kolme akkua, joista kaksi ns. tehoakkua, joita voi vaihtaa kesken kuvauksen. Latauslaite on erikseen ja sitä voi käyttää virtalähteenä kameralle suoraa, jos sattuu pistokkeet olemaan lähettyvillä. Tietysti kuvaamatta jää tuo akkujen vaihdossa mennyt aika. Canonin vakio-akulla kuvausaika ei tosiaankaan ole kuin korkeintaan 20 - 25 min. Sillä ei kuvaa edes esim häiden sormuksien vaihtoon asti. Latauskin vie aikaa noin tunnin vähintään. Häät ovat silloin jo edenneet lapsentekoasteelle