tervehdys. Ostin buffalon tekemän gigaisen usb tikun. Heti lähdöstä mitään ei tapahtunut ja tuli luonnollisesti ilmoitus "usb laite vikatilassa, windows ei tunnista". Hypätään ajassa kahden tuskallisen päivän yli ja todettakoon, että tikku oli rikki todettiin verkkokaupassa ja sain uuden joka toimii kyllä, ja joka on yhden hiiren ohella ainoa toimiva usb-laitteeni. Ongelmaksi osoittautuikin nyt muiden laitteiden toimimattomuus. Ensin luonnollisesti pyrin poistamaan "tuntematonta laitetta" vaan aina sama tilanne palautui. kertoo ettei ajuria löydy, kun sitä yrittää päivittää. Lopulta poistin koko usb-ohjain ryhmän vaan sekään ei auta. Tulipa siinä päivitettyä bioskin, ei apua. restorepointtiakin koitin, ei apua. Erikoisinta on että eräs wanha ibm optinen hiiri toimii, kertoo sen olevan "USB human interface device". muut laitteeni kuten uudempi optinen microsoftin hiiri, hp kamera piuha tai nokian piuha eivät toimi vaan heittää tylysti ilmoituksen tuosta usb-vikatilasta. USBview ohjelma kertoo että "device failed Enumeration" sama tilanne on nyt kahdella koneella. hölmöyksissäni koitin tikkua myös wanhaan kotikaappiini jossa ongelma on nauramatta täysin sama. muut kuin tämä toimiva usb-muisti ja hiiri eivät toimi. Kumpaisessakin XP SP2 ja ennen tikun tökkäysä toimivat aivan normaalisti. Täältäkin lukenut useammankin ketjun läpi vaan ratkaisua ei oikein löydy. Mitenkäs siis saisin tuon rikkinäisestä tikusta jääneen käsittämättömän jämän poistettua, muutamakin kikka kolmonen kun jo on tullut koitettua.
http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/Document.jsp?lang=en&cc=us&objectID=bpy20135 jos tuo toimisi (soveltaen tietenkin). http://www.hat.net/geeky/node/221 tuossa toinen ohje.
Myöhäiset kiitokset linkkivinkeistä, ongelma ratkesi. Tosin sai muutamankin tempun tehdä. On muuten noiden linkkien takana ratkaisuita kaikenmoisiin usb ongelmiin tiedoksi muillekin.