Olen hankkimassa uusia osia koneeseen, joka tulisi peli -ja hyöty käyttöön. Minulla on jo hankittuna prossu ja emo, Intel Celeron D326 2,53 GHz Socket775 ja emona Gigabyte GA-8I925X-G, mikä olisi tähän hyvä muisti ja näytönohjain? muistin määräksi olen ajatellut 1 Gt ja näytön ohjaimen muistin määräksi jotain 128Mt mutta 256Mt. Vinkit ovat nyt todella tärkeitä!!!
JOspa vielä kerrot hinnan mnkä aiot sijoittaa muistiin ja näytönohjameen. Muistiin menee noin 100€. Ja jonkinlaiseen näyttikseen 200€.
Tuolla budjetilla saadaan kyllä. esim. 7900GT+1GB 400MHz DDR2 muistia. Prosessori kyllä jää todella pahasti ajlkoihin. 7600GF+1GB 400MHz muistia Toki nopeampia muisteja voit hommata mutta käsittääkseni Celeronissa käytetään 200MHz FSB:tä niin en näe järkeä. Toki nopeammat muistit ovat paremmat jos aikoo päivittää jossakin vaiheessa prosessoria. Eikä esim 400-533MHz mustien välinen hintaero ole kovin suuri.