Siis pitäs saada DC++ aktiiviseksi? Olen käyttänyt tätä kyseistä ohjetta: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/284482 mutta ei siltikään onnistu! Mistähän mahtaa kiristää?? XP oma palomuuri ei ole päällä ja viruksentorjunta ohjelma on Norton antivirus 2006.
mikä on sun oma ulkoinen ip?...jos sulla on joku välityspalvelin selaimen asetuksissa käytössä niin tohon myip.is:n ossuun tulee sen välityspalvelimen ip...
Olet käyttänyt ks. ohjetta, mutta et kertonut mitä olet tehnyt? Eli aloitetaan siitä, että kerrot tarkalleen mitä olet tehnyt, niin ehkä on myös helpompi neuvoa.
Olen tehnyt näin: asensin dc++ 0.686, ei toiminut "suora yhteys" asetuksella aktiivisena joten muutin laatikon "TW-EA501 v2" asetukset pilkulleen ohjeiden mukaan. LAitoin DC++ yhteysasetukset ohjeiden mukaisesti, katsoin oman sisäisen ip ja niin edelleen. Kytkin windows xp palomuurin pois päältä. norton 2006 en ole koskenut.
Onko purkkisi varmasti versio 2? Quote: [bold]XP oma palomuuri ei ole päällä[/bold] Siis löytyyhän koneeltasi sitten jokin toinen palomuuri?
kyllä toi laatikko on versio 2. tai ainakin laatikon pohjassa olevassa lapussa niin sanotaan. XP palomuuria aijon kyllä käyttää. otin sen vain pois päältä kokeilu mielessä! kaippa sitä kohta vain joutuu tyytyä passiivi tilaan
Jaa-a.. en kyllä itse osaa sanoa sitten muuta ku on jossain asetuksissa päässyt virhe tulemaan jos kerta ei toimi vaikkei muuri olisikaan päällä.. Norttonista en tiedä, mutta eihän siinä itsessään ole palomuuria? Tarkista ne asetuksesi, ja jos ei toimi niin testaa vanhempaa DC++ versiota. Muistaakseni itselläni oli ongelmia uusimman version kanssa..
Nyt toimii Asensin DC++ v0.674 niin alkoi tapahtumaan. Jännä homma sinäänsä, miten eri versio voi vaikuttaa!? iso KIITOS kaikille apua antaneille.
Juu ei mtn. Noissa uusissa versioissa voi aina olla tälläisiä pikkuhäiriöitä, jos ei toimi niin laittaa vaan se tuttu ja turvallinen vanha versio takasi..