D-Link DSL-524T - Ongelma, suuri.

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Joohanh 18.12.2008.

  1. Joohanh

    Joohanh Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostin Xbox 360:a varten tällaisen modeemin/reitittimen, mutta tuli välittömästi ongelmia.
    Laite ei suostunut yhdistämään verkkoon, vaikka kaikki tarpeelliset valot paloivat. Noh, ajoin sen setupin siitä, ja ensiksi näyttikin että onnistuisi, kunnes mokoma kysyi isp:n salasanaa. Enhän minä sitä tiedä, enkä ole liioin ikinä tarvinnutkaan! No sitten mentiin IP:n kautta selaimella asetuksiin, ja rupesin niitä sieltä sitten säätämään. Valitettavasti yhteys katkesi yhtäkkiä, ja laite ikäänkuin brikkasi.
    Eli ADSL-valo ei pala enää olenkaan, enkä asetuksiin pääse.
    Ohjeita, neuvoja tai kokemuksia nopeasti, kiitos.
     
  2.  
  3. soikula

    soikula Member

    Liittynyt:
    31.07.2008
    Viestejä:
    36
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Virrat pois hetkeksi D-linkistä, eli virtapiuha irti. Varmista että tietokoneesi on reitittimien portissa 1. ISP:n salasanaa ei ole, eli se tyhjäksi. Jos ei virtojen katkaisu ei auta, on reitittimen resetointi mahdollista. Virrat reitittimessä päällä, nappi löytyy pienestä reiästä virran syötön vierestä, nuppineula mahtuu. Pidä pohjassa 5-10sek.

    Itselläni x360:n netin kanssa oli ongelmia, kun verkkojohto oli pohjaan asti kiinnitettynä konsolin takana, mutta vain huonossa asennossa. Johdon asentoa muuttamalla on toiminut hyvin.
     
  4. Joohanh

    Joohanh Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitoksia, resetoin ja auttoi. Ja sain modeemin muutenkin toimimaan, mutta valitettavasti netti alkoi kaatuilla, eikä pelaaminen onnistu jostain kumman syystä vieläkään, kun xboxin viereisestä pistokkeesta ei enää saa ADSL:ää ollenkaan...ärsyttävää.
     

Jaa tämä sivu