Terve! Eli oon aatellu kakkos koneeseen uutta näyttistä ja kun on pakettikone ja emon manuaaleja yms. ei ole niin kysyn sitten täältä jos joku tietäis, tukeeko acer f690gvm emo crossfire tilaa? tai mistä näkis et tukeeko? eli hd 4770 näyttistä hankkimassa ja sit jos myöhemmin toisen vierelle... netistä yrittäny ettiä tuloksetta...
Voin sanoa ilman googleakin, että ei tue. Emostasi tuskin löytyy enempää kuin yksi PCI-E. Piirisarjakin on sen verran iäkäs, että jo siitä voi päätellä, ettei tue. Ellen ihan väärässä ole, emolevyssä pitää olla vähintään AMD 780-piirisarja.
Yleensä pakettikoneissa on mATX-emolevy. Lisäksi pakettikoneiden emot eivät ole uusinta tekniikka edustavia. Todennäköisesti vain yksi PCI-Express X16-väylä.
Mistäs tuollaisen tiedon löysit? http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_14603_14764,00.html http://plaza.fi/muropaketti/artikkelit/emolevyt/msin-intel-g33-ja-amd-690g-emolevyt-testissa http://i25.tinypic.com/dg4baf.jpg Eipä siinä kuitenkaan taida olla kuin 1kpl pci-e x16.
Ehei, http://www.hardware.info/en-US/productdb/bGRkaZibmJHK/viewproduct/Acer_Aspire_M5100KE7T_91VKE7TTLR/ tietojen mukaan emo on mATX ja siinä on vain yksi PCI-Express X16-väylä.
Muistelin että olis ollu kaks.Huijasin et katoin just . Mutta onkos tuo hd 4770 sit yksinää kui tehoton? Esim. millä asetuksilla crysistä pelailis?
Ei se tehoton ole, melkein Radeon HD 4850:n tasoa. Suosittelisin Crysikselle Radeon HD 4890 1Gt:n korttia tai GeForce GTX260.
4770 vie tehoa vain 80W. Se lisävirta hämää siinä mutta se on vain sen takia että pci-e slotti pystyy antamaan näyttikselle vain 75W. Tarkaan kun tietäs prossun TDP arvon niin vois uskaltaa laskeskella riittäskö. Eli mikä prossu koneessa on?
Aiivan.. Niinhän se taisi olla että tuota 4770 kehuttiin pienen virrankulutuksensa takia. Voisi olla mielenkiintoinen vaihtoehto CF kokoonpanoon. Tapauksen emolla se ei vain valitettavasti onnistu
Se on kyllä erittäin varteenotettava näyttis CF kokoonpanoon kun poweri ei tarvitse olla kummoinen ja näyttiksetkin maksaa vaan 200€ yhteensä.
Muutenhan Radeon 4770 CF olisi parempi, ellei jotkut pelit toimi CF:fällä kunnolla. Kaikissa peleissä toimii yleensä hyvin yhdellä kortilla.
Jopas... Eksyin katselemaan noita CF kokoonpanon tuloksia... Mielenkiintoinen jopa tuo HD4830 CF 2x512mt! Mitähän tuollainen setti mahtaa hilvimmillaan kustantaa. http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/radeon-hd4830-crossfire_10.html
Ei olekkaan.. en minä sitä sellaisena tarkoittanukaan.. Ja mitäpä tässä CF kokoonpanosta puhumaan kun allekirjoittaneella ei sellaista tukevaa emoa ole.