Club3D ATI Radeon 9800 Pro 256 - 9800XT

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Haywire 10.03.2005.

  1. Haywire

    Haywire Regular member

    Liittynyt:
    30.07.2001
    Viestejä:
    668
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Saisin vuoden käytössä olleen 9800 Pro kortin kohtuuhinnalla ja tutkiskelin mahdollisuutta bios-päivittää sen XT:ksi.

    http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/XT/ sivulla on päivitykseen tarvittavat ohjeet ja tiedostot, mutta kortti on erilainen kuin tämä http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/XT/Pro-XT.jpg
    Lähinnä siten, että kaikki mahdolliset piirit on peitetty jäähdytyssiileillä.

    Olisiko kenelläkään tietoa voiko muistin tyypin (R360/R350) saada selville esim. sarjanumeron perusteella tms?
     
  2.  
  3. turska

    turska Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2004
    Viestejä:
    4,040
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
  4. gurkku

    gurkku Guest

    Muistaakseni ytimessä lukee r360 tai r350. Todennäköisesti flashaus kuitenkin epäonnistuu, joten en suosittele. Varsinkaan, jos et saa tyyppiä selville.
     
  5. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ei noi biossin päivitykset onnistu kuin hyvällä tuurilla. Yleensä noita näyttiksiä ei ole alempan mallimerkintään laitettu huvin vuoksi vaan niillä on ollut jonkin sortin toimivuusongelmia nopeampana. :)
     
  6. Haywire

    Haywire Regular member

    Liittynyt:
    30.07.2001
    Viestejä:
    668
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ATI on kuulemma käyttänyt myöhemmissä Radeon Pro ohjaimissa XT:n ytimiä, jotka on sitten vain biossin avulla 'rampautettu'/downgradettu ja biosssin fläshäyksen pitäisi ottaa sitten oikeat megahertzit yms yms käyttöön. Googlella haeskelin tietoa asiasta ja näyttäisi olevan kohtuullisen yleistä tuo fläshäys, mutta ei tietenkään mitään peruskäyttäjän hommia.
     
  7. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ottaahan se, mutta ne on "downgradettu" juuri sen takia että niissä on ollut toimivuusongelmia XT:n kellotaajuuksilla eikä niitä ole roskiinkaan viittitty heittää.

    Kyllähän ne olis XT:nä myyty jos ne kunnolla toimisivat! ;)
     

Jaa tämä sivu