Jotakin kummallista tapahtui Chromen istunnossa. Puoliso käytti konetta ja tuskaili, kun Chromen oikeaan yläkulmaan tuli button, joka pyysi vahvistamaan henkilöllisyyden. Tässä vaiheessa kaikki kirjanmerkit näkyivät yläpanelissa. Jollain tavalla sain puolison istunnon Chromessa päättymään, mutta samalla katosivat kaikki kirjainmerkit. Koneesta ei löydy bookmarks tiedostoa. En löydä niitä resurssienhallinnassa, vaikka piilotiedostot on merkattu nähtäväksi. Eikä löydy hakemalla. Lisäksi puoliso kirjautui uudelleen Googlen palveluun, muta kirjanmerkkejä ei ilmaantunut takaisin. Avasin Chromen myös incognito tilassa. Se ei muuttanut asiaa. Samaan ongelmaan liittynee se, että kun aikaisemmin avasin Chromen alapalkista niin alapalkissa näkyi yksi Chromen ikoni. Kun avaan Chromen nyt niin alapalkkiin ilmestyy toinen Chromen ikoni ja siinä on etunimeni 1. kirjain. Ideoita?
Olisiko Chrome päivittynet sen verran vanhasta versiosta, että on luonut uuden pikakuvakkeen. Toisaalta Chromen pitäisi yleensä pitää itsensä suht hyvin ajan tasalla, että siitäkään ei välttämättä ole kyse. Kirjauduitko missään vaiheessa omalla tunnuksellasi Chromeen, ehkä se kirjain liittyy siihen. Noiden kirjainmerkkien katoamiseen en osaa sanoa mitään. Jos ette ole jo kokeilleet, niin tuossa vois kokeilla Chromen nollaamista. Toiminto löytyy Chromen asetuksista. Ei nollaus tietenkään tuo kirjainmerkkejä takaisin, mutta ehkä voisi olla hyvä toimenpide tässä tilanteessa.
Johtuisiko kirjanmerkkien katoaminen siitä, kun pyysi vahvistamaan tilin käyttäjän ja jos vahvistusta ei suoritettu? Tämä ei selvinnyt kysymyksestä. Siinä tapauksessa varmaan riittää, että kirjautuu Google tilille. Edit: Kirjautuminen olikin jo kokeiltu.
Chromen kirjanmerkit löytyy normaalisti seuraavassa polussa olevasta kansiosta Bookmarks: C:\Users\<käyttäjänimi>\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default Kirjanmerkkien backup-tiedosto on samassa polussa nimellä Bookmarks.bak Voit koittaa palauttaa kirjanmerkkisi seuraavasti: Sulje kaikki Chrome-ikkunat ja etsi em. polusta nuo Bookmarks ja Bookmarks.bak -tiedostot ja kopioi ne johonkin turvalliseen paikkaan siltä varalta, että jotain menee pieleen. Nimeä Bookmarks uudelleen ja anna nimeksi Bookmarks.old Mimeä Bookmarks.bak uudelleen ja anna sille nimeksi pelkkä Bookmarks. Käynnistä Chrome uudelleen nähdäksesi onnistuiko. edit. kirjoitusvirhe
Edellä mainitussa polussa ei ole bookmark tiedostoja. Katsoin moneen kertaan. Nyt sinne on ilmestynyt alakansiot Profile1 ja Profile2, joista toisessa on Bookmark, koska tein kokeeksi pari kirjanmerkki uusiksi. Se alkuperäinen kuitenkin katosi kokonaan jostain ihme syystä. Latasin jostain löytyneen ohjeen mukaan ohjelman EaseUs data recovery. Ajoin sen läpi ja se löysi monta poistettu bookmark tiedostoa. Ohjelmalla voisi palauttaa tiedostoja, mutta se alkoi pyytämään rahaa 70 dollaria. Löytyisiköhän vastaava ilmainen softa jostakin?
Test Disk on ilmainen vapaan lähdekoodin. Käyttöliittymä ei taida olla ihan yhtä hyvä kuin maksullisilla, mutta muuten ohjelma on ilmeisesti varsin tehokas. https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download Recuvasta löytyy myös ilmainen versio. En tiedä kuinka rajoitettu se on toiminnoiltaan. Käyttöliittymä taitaa olla helpompi kuin Test Diskissä. https://www.ccleaner.com/recuva
Osui ns. kohdalle jokunen viikko sitten, kun jouduin samoista oireista tuttavan konetta korjailemaan. Oli kirjautunut kaikista tileistään (ainakin Google/Chrome) ulos ja sammuttanut koneen. Saatiin kirjauduttua uudelleen Chrome-tililleen mutta kirjanmerkit (tuttavalle tärkeät) pysyivät kadoksissa. En siihen hätään keksinyt muuta kuin luoda ne uudelleen (onneksi ei ollut kuin kourallinen). En osaa sanoa, auttaisiko pilvivarmistus asiaan (M$/Google/Chrome). Tuttavallani ei ollut/ole mikään pilvipalvelu käytössä...
Kokeilin useaa data recovery ohjelmaa, jotka toimivat kaikki eri tavalla. Pari ei antanut mitään järkevää tulosta. Useimmat pyysivät rahaa, jotta poistettuja tiedostoja voisi palauttaa. Mini Tool niminen softa jauhoi 3 tuntia ja löysi yhden Bookmark tiedoston, mutta se oli käyttökelvoton. Yritin etsiä Chromesta tietoa, olisiko joku Bookmark tallessa pilvessä, mutta en löydä siitä mitään asetusta. Koko soppa lähti siitä, että puoliso on käyttänyt Chromea ja lukenut sillä Gmail sähköposteja. Itse käytän sähköposteihin Thunderbirdia enkä ole ikinä kirjautunut Chromella minnekään. Nyt kun Chrome alkoi väittää että puolison tietojen mukaan hän on alaikäinen, niin kokeilin itse kirjautua Gmailiin Chromella ja siitä se sotku lähti. Chrome väitti minuakin alaikäiseksi. Yritin sitten kirjautua Chromesta kokonaan ulos, muta se oli todella hankalaa. Lopputuloksena Bookmarkit katsoivat. Eivätkä ne palautuneet vaikka puoliso kirjautua taas Gmailiin Chromella. Ja kun nyt kirjautuu Chromeen, niin alapalkkiin ilmestyy toinen Chromen ikoni. Pärjään kyllä ilman vanhoja Bookmarkeja, muta jurppii Chromen käyttäytyminen. Ehkä deletoin koko softan koneelta ja lataan sen uudelleen.
Pelkkä ohjelman poisto ja uudelleen asennus ei korjaa tilannetta, mutta Google Chromen asetusten nollaaminen saattaa auttaa siinä, mitä tuolla jo aikaisemmin ehdotettiin.
Tein tuon nollauksen. Chrome silti avaa edelleen alapalkkiin toisen Chrome ikonin. Ennen meneillään olevaa sotkua siellä oli vain 1 Chromn ikoni kaikissa tilanteissa.
Mulla on joskus käynyt Edgen kanssa noin. Oon irrottanut vanhan kuvakkeen tehtäväpalkista ja kiinnittänyt uuden. Jos kyse on tuosta Tarantellankin mainitsemasta ilmaisinalueen kuvakkeesta, niin poistaa toisen niistä käytöstä ilmaisinalueen asetusten kautta. Windows sitten aikanaan poistaa ylimääräisen näkymästä myös sieltä asetuksista, jos poistaa.
Sain homman onnistumaan suurin piirtein noin. Nyt ei tule turhia ikoneita alapalkkiin. Kiitos kaikille kommenteista.