Cd:ltä Buutti ei onnistu..

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Asessi 21.02.2008.

  1. Asessi

    Asessi Member

    Liittynyt:
    21.02.2008
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone on taas sekaisin ja ajattelin forkata ja asentaa windowsin uudestaan. Otin kaikki tiedostot talteen ja iskin windows asennus levyn cd-asemaan ja vaihdoin biossista firs boottiin cdrom jne.
    Sitten kun ruutuun tulee " Boot from CD.. " sen jlk. " jatka painamalla mitä tahansa näppäintä ... " ja kun jatkan niin ruutuun tulee vain musta ruutu, eikä mitään muuta. Cd asema alkaa hurraamaan ja valo palaa hetken sitten se vain sammuu, asemakin on varmasti toimva, ja olen koittanut kahdella eri windowsin cd:llä mutta aina sama homma .. joten mikä olisi avuksi? o_O
     
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Onko näppiksesi usb? Jos on sekin pitää biosissa hyväksyä boottiin tai käyttää ps/2 näppistä.
    -Voisit testata jollain live bootilla pelaako? Esim linux tai ultimate bootcd. Saat ainakin selville onko rauta/kautta winukka.cd:t ehjiä.
     
  4. Asessi

    Asessi Member

    Liittynyt:
    21.02.2008
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu onhan mulla näppis usb:issa kiinni. Ja kun koitin linuxin bootcd:llä niin kyllä se sillä toimii, mutta nyt voisin ainakin koittaa tuota näpis systeemiä. :p

    Testasin, mutta tuloksetta :/ pitänee sitten koittaa toista näppistä.. ja on tuo windowsin cd:kin aivan toimiva, koska toimii minun läppärissäkin.
    Mitä se höydyttäis ps/2 liitännällä kokeilla, kun tämä usb näppis toimii biossissakin.. ??
    Onko vika siis näppiksen?
     
    Viimeksi muokattu: 21.02.2008
  5. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Voipi sillä olla eroja kun mitä ajureita bootissa latautuu---varmistit biosista että usb on sallittu bootissa?
    -onko kaikki muu oikein koneella:esim kovojen liitännät.
     
  6. tukis

    tukis Guest

    Poltettu levy voi toimia toisessa asemassa ja toisessa taas ei toimi.
     

Jaa tämä sivu