CD-asema

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Nokkelaa 17.08.2011.

  1. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs, kokosin tuossa pari päivää sitten uuden pöytäkoneeni. Toimii hienosti muuten, mutta CD-aseman kanssa on ollut hiukan ongelmia. Kyseisen aseman olen siis siiränyt vanhasta koneestani tuohon uuteen, ja vanhankaan koneen kanssa se ei toiminut täysin moitteetta.

    Tässä ongelmavyyhti:

    1. CD-aseman valo palaa koko ajan, ja on siis lukevinaan jotain. Tähän voi olla syynä liitäntävirhe, mutta en ole vielä kokeillut syystä että se ei ole minulle itselleni ongelma, mikä selviää seuraavassa.

    2. CD-asema ei automaattisesti tunnista levykettä, vaan joudun manuaalisesti avaamaan levykkeen kansiot ja siitä sitten suorittaa sen mikä pitää suorittaa. Jos kaksoisklikkaan levykeasemaa, asema herjaa ettei ole tunnistavinaan levyä, vaikka silti avaa kansiot ynnä muut ja antaa sieltä esim. installoida tarvittavan. Joten onneksi tämän kanssa pärjää, mutta siitä pääsenkin seuraavaan kysymykseen:

    Jos CD-asemassa on liitäntävirhe - kuten hieman epäilen - onko vika akuutti, jos aseman kanssa jotenkin pärjää? Aiheuttaako mahdollinen liitäntävirhe emolevylle ongelmia jatkossa? Olen uusionörtti ja vasta lähdin alaa opiskelemaan kunnolla, niin hieman hermoilen asian suhteen, konekkaan kun ei ollut mikään kovin halpa sijoitus.

    Kiitos jos jollakulla on tähän jotain järkevää sanottavaa! :)
     
  2.  
  3. Vuohi

    Vuohi Regular member

    Liittynyt:
    06.12.2009
    Viestejä:
    637
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuskin kyseessä on liitäntävirhe, mikäli asema on samalla tavalla "toiminut" vanhassa koneessa. Asema on yksinkertaisesti vajaakuntoinen. Mikäli aseman kanssa tulee toimeen, ei sen käytölle mitään estettä ole, mutta eipä uudet DVDRW-asematkaan paljoa maksa.
     
  4. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos kovasti vastauksesta. Itse vain mietin tuota valoa, mutta ehkä se kielii vain sitä että asema todella on paskana eikä edes kunnolla tunnista liitäntää. Vanhassa koneessa se ei suostunut aukaisemaan CD-asemaa koneelta mitenkään, eikä kyllä sen kummemmin herjannutkaan.
     
  5. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Valo palaa koko ajan voi kertoo siitä et liitännässä on jotain häikkää. Ton saa aikaan esim laittamalla IDE-piuhan väärin päin.

    Uus asema maksaa jotain 20 euroo kummiski, et ei oo paha hinta. Eipä noita tehdä kestämään, kuten hinnastaki näkee.
     
  6. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Joo, sitä itsekin mietin sitä jatkuvaa valon palamista. Mutta se on tässä olennaista, että aiheuttaako se haittaa esim. emolevylle. Itse pystyn tuon CD-aseman kanssa kuitenkin elämään.
     
  7. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Kaapeli jossa ei ole 1 reikä ummessa (eikä sitä "kyhmyä" joka estää väärinpäin asentamisen), niin tulos on sama kuin kaapeli irti. BIOS ei edes tunnista asemaa, ei toimi. En muista paneeko lulu-ledin palamaan koko ajan.
    Näin oma kokemus kerran tuosta virheestä.
    (Radikaalimpi virhe oli kaapeli reikä ummessa, ilman "kyhmyä" > Hyvin kevyellä voimalla meni asemaan, seurauksena se yksi pinni poikki = entinen kovo)

    IDE = Parallel ATA tosta voit alkaa tutkia mitä siinä kaapelissa kulkee. Ja onko mahdollista että kaapelin tai aseman joku "oikari" saa aikaan emon kyrvähtämisen.

    "Luulen tietäväni", optiset asemat vaan joskus kyrvähtää, niin että se luku-ledi palaa koko ajan (tai vilkuttaa). Yleensä silloin on entinen asema käsissä. Sulla jotenkin toimii ja haluat pärjätä sillä rotiskolla, ostamatta parinkympin dvd-rw asemaa tai hakemalla ilmaiseksi (parilla sentillä) kenellekkään kelpaamatonta vain lukevaa cd-asemaa (tai jopa cd-rw:tä). Kierrätyskeskuksista, SER-jätteen purku paikoilta.

    Kuin arvokkaana sä pidät sun emoasi, jos se ton aseman vian takia sattuisi kyrvähtämään. Ostatko sitten uuden koneen, vai manailetko "markan suutari teki kahden markan vahingon"?
    Tarpeeksi pitkään kun se ledi palaa, niin se himmenee ja se vika "poistuu".

    Ei tässä osaa mitään oikeeta tai järkevää neuvoa antaa.
     
  8. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tulin itsekin siihen tulokseen, että aion ostaa uuden CD-aseman. Jos silloinkaan vika ei ole poissa, niin alan tutkimaan liitäntöjä. Jos valo on päällä koko ajan mutta lukee kuitenkin CD-levyt, niin minusta kuulostaa hiukan oudolta että olisi kyseessä liitäntävirhe, koska itsestäni tuntuisi loogiselta ettei koko asema toimisi tällöin ollenkaan. Koneeni on minulle toki hirveän arvokas, enkä halua että joku emolevy tästä tällaisesta kärsisi. Muutenhan koko kone siis toimii varsin hyvin.
     
  9. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Niin ja siis, pääpointtina oli tässä lähinnä se että onko vika akuutti. Uuden CD-aseman hankkiminen on minulle tässä ollut aikalailla koko ajan selvää. Mutta ehkä kyselen vähän turhan vaikeita tähän väliin.

    Muuten, oma asemani on SATA-liitännällä, ei IDE:llä. SATA:a ei käsittääkseni voi laittaa edes mitenkään väärinpäin. Tätä en vain ottanut huomioon. No mutta joo, uusi CD-asema on tilattu ja kahtelee sitten miten homma etenee.
     
  10. Japsu1

    Japsu1 Active member

    Liittynyt:
    05.09.2003
    Viestejä:
    2,563
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Sen ymmärrän että jollain voi olla kovin vanhassa koneessa CD-asema mutta että aikoo muka ostaa uuden sellaisen tuntuu hieman hassulta. ;)

    Leikki sikseen ja tämä menee jo melkein offtopicin puolelle mutta ihmettelen miksi jopa Windows 7:ssa vielä vuonna 2011 resurssinhallinnnassa käytetään optiselle asemalle yleisnimitystä CD-asema? Jos hankin Blu-ray aseman niin lukeeko senkin kohdalla resursinhallinnassa CD-asema?
     
  11. Nokkelaa

    Nokkelaa Member

    Liittynyt:
    17.08.2011
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No kukin kutsuu miten tykkää. :D Minulle se on CD-asema, ehkä joskus opin sitä kutsumaan hieman "ammatillisemmin". No mutta joo, olet oikeassa: tänä päivänä aseman olemassaolo koneessa ei ole niin tärkeää. Saahan peleihinkin esimerkiksi ladattua materiaalin netistä ja käsittääkseni ihan laillisestikin kunhan käyttää omaa keycodea, ja ajurit sun muut saa myös näppärästi hankittua netistä, ilman että levykkeiden kanssa tarvitsee pelata yms Warettamista leffojen ja musiikin kanssa vältän mutta niillekkin on omat porsaanreikänsä hienosti. Käyttömukavuus ja silkka tottumus taitaa minulla olla se syy miksi mielelläni pitäisin CD-asemaa koneessa.
     

Jaa tämä sivu