nytpä tulikin jännä kakka tähän ohjelmaan. Formatoin koneen vähänaikaa sitten ja rupesin asentelemaan ohjelmia. Bsplayerissa ilmeenty semmonen onkelma että se ei toista minkään leffat/videotiedoston ääniä. 1. ac3 filteri, codekit ja ffdshow on asennettu 2. kokeilin samoja tiedostoja wmplayerillä ja äänet toimi hyvin
itte asiassa mulla on sama ongelma. bsplayerissä ei tuu ääniä vaikka kodekit on asennettu. jotta äänet saa toimimaan, täytyy joka kerta asentaa ac3 filter uudestaan.
juu kokeilin jo aikasemmin poistaa codekit, mutta ei mitään merkitystä. Tuli mieleen että saattaskohan johtua windowsin omista jutuista ku koitin suorittaa direct äxää nii valitti jostai sound buffer errorista?
Lataa ja asenna mikkisoftan sivuilta uusin DirectX http://www.microsoft.com/downloads/...20-bfbb-4799-9908-d418cdeac197&displaylang=en Ja uusin Windows Media Player (sen mukana tulee koodekkeja) http://www.microsoft.com/downloads/...FamilyID=b446ae53-3759-40cf-80d5-cde4bbe07999 Ja (mikä ettei) http://www.microsoft.com/downloads/...ac-0ab6-4990-943d-627e6ade9fcb&displaylang=en
Yepsistä. Tässä aikani tutkiskellessa huomasinkin että vika ei ole ohjelmassa vaan käyttäjässä.. tai sitten ajureissa Koneessani on ulkoinen äänikortti jossa on spdif/analooginen ulostulo. Tämmöinen: http://kotisivu.mtv3.fi/strat0caster/kortti.jpg[img] Tuon härvelin mukana tuli myös cd jossa oli sitä sun tätä ja luultavasti myös muutamat ajurit. Cdtä ei löytynyt mistään ja aattelin että tuskin se mitään tarvii kun kuuluhan tuosta jo äänet kun winampin laitoin päälle. Kokeilin ac3 leffoja ja 5.1 äänimaisemaa tukevaa dvdtä muillakin ohjelmilla kuin bsplayerillä ja äänet ei kuuluneet spdif asetuksilla mutta analoogisilla kyllä. Eli jotain täytyy nyt uupua. Kortin nimi on c-media USB sound.
jaahas. no tuo ei halunnu sitten näkyä Tässä aikani tutkiskellessa huomasinkin että vika ei ole ohjelmassa vaan käyttäjässä.. tai sitten ajureissa Koneessani on ulkoinen äänikortti jossa on spdif/analoginen ulostulo. http://kotisivu.mtv3.fi/strat0caster/kortti.jpg Luulisin että vika on ajureissa koska kokeilin katsoa ac3 leffaa/5.1 koodattua leffaa muullakin soittimella kuin bsplayerilla ja äänet ei toimineet koska spdif oli valittuna ja ilman ajureita ei tongi. Windows mediaplayer taas pyöritti elokuvia äänien kera koska käytössä ei ollu spdif. Luulisin että se on näin, mutta en varmaks mene sanomaan. Ajuri cdtä ei ole ja jostain pitäisi ajurit repiä.. (c-media USB to Audio)