Eli haluaisin step-by-step ohjeet bottien lisäämiseen. Ajattelin tuota RealBottia kun ihmiset ovat sitä kehuneet. Latasin tuon ohjelman kansioon D:\Program Files\steamapps\<nimi>\counter-strike\cstrike Onko tämä oikein? Ja mitä sen jälkeen pitää tehdä?
http://realbot.bots-united.com/readme/installation.html Kerro jos tarvitset vieläkin yksityiskohtaisempaa avustusta.
"...you need to change the launch properties and add "-console 1" in the additional launch properties field." Mitä tämä siis käytännössä meinaa. Täytyykö pelissä aukasta console ja kirjoittaa toi siellä?
Ensin kysyn että minkä version olet ladannut? Mutta consolen saat auki näin: Käynnistä Steam -> sieltä Games välilehti -> klikkaat oikealla hiiren näppäimellä Counter Strike ja sieltä valitset Properties -> Sieltä taas Set Launch Options... jolloin aukeaa komentoikkuna ,siihen kirjoitat joko "-console" tai "-con_enable 1 -console" (kaikki " merkkien sisällä olevat kirjaimet ja merkit ,mutta EI itse " merkkejä). Näin saat consolen auki itse peliin ,jonka kautta taas annat komennot jolla ohjaat ja lisäät botteja. Ja kun consolen olet saanut tee vielä pari lisäystä jotka helpottavat cspelaajan elämää kummasti. Eli consolen bindaus. Eli kirjoitat consoleen bind "F3" "toggleconsole" (siellä on mallit joten katso niiden mukaan miten "" merkit tulevat) jolloin aina kun painat F3 nappia console sulkee ja aukaisee itsensä (Sourcessa mikään muu valikko ei saa olla päällä ,jotta bindaus toimisi). Ja voit tehdä saman myös config.cfg filuun (tutummin konffiin) eli aukaiset sen filen joko C:\Sierra\Counter-Strike\cstrike (taisi olla counter strike 1.6) ja jos ei löydy niin C:\Steam\SteamApps\plaplapla\counter-strike source\cstrike\cfg\config.cfg Sinne lisäät rivin bind "F3" "toggleconsole" tai muutat sieltä ne consolen muut valmiiksi laitetut bindit F3 napiksi. Ja jos tulee ongelmia tuon cfg. tiedoston aukaisussa eli windows ei tiedä ohjelmaa millä aukaista se ,valitse "etsi ohjelma luettelosta" tjsp. ja valkkaat joko Wordin (helpompi kuin Notepad) tai sitten Notepadin (muistio) ja tallennat sen jälkeen normaalisti. Kerro jos on ongelmia.
Tehty on kaikki. Kokeilin lisätä bottia mutta eipä vieläkään onnistunut. Mitä virkaa tuolla -con_enable 1 -console:lla on? EDIT: Latasin tuon RealBot 1.0
Täytyy sanoa eten muista miksi juuri tuo komento on siellä .mutta tarkoituksella olen laittanut sen ainakin itselleni. En vain muista miksi. Mutta kyllä se pelkkä -console riittää. Mietin enemmän ongelmaa kun pääsen kotiin.
Nyt sain melkein toimimaan =D Botteja on mahdollista lisätä painamalla H:ta, mutta consoleen tulee teksti "bot can not be added, no waypoints to this map" tjsp. En voi tehdä omaa servua millekkään cs:n vakiomapille esim dust2. On mahdollista tehdä vain ladattuja mappeja.
Jaa nyt tulee kuvaan nämä waypointit ,hyvä kun muistutit ,en olisi itse muisatnu koko asiaa. =D Eli ne täytyy itse luoda tai ladata. Kerron lisää kunhan ehdin ,kirjoittelen juuri koulussa hyppytunnilla.
No hyvä kun ratkaisit ja olisiko vielä mahdollista saada tietoa että miten sen ratkaisit jos joku tulevaisuudessa kärsii samasta ongelmasta. =D Ja ei ollut tarkoitus olla epäkohtelias tai loukkaava mutta en vain ehtinyt avustaa enempää tänään onneksi olit omatoiminen. Kiitos sinulle avusta noin mukavia ja omaaloitteisia ihmisiä on aina mukava vähän avustaa tai olla ainakin henkisenä tukena.
Kookletin vain "realbot 1.0 waypoints" ja purin ne niille tarkoitettuun kansioon CounterStrike kansiossa.