Laitetaan nyt vaikka tähän ketjuun.. n. 3-4kk vanha kokoonpano, toiminut loistavasti ja erittäin vakaasti koko kesän: Intel DC2Duo E8200 Abit IP35-E Asus EN8600GTS pqi 2x DDR2 800MHz 2gt Win XP pro En ole tehnyt koneelle mitään muutoksia, mutta eilen kun käynnistin Wowin tuli bluescreen. Tämän jälkeen koko ajan sama, eli se launcher käynnistyy, mutta siitä kun klikkaa "play" niin instana sininen ruutu. IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL STOP: 0x000000A (0x00000016,0x0000001C,0x00000000,0x080502392) Asensin uudet nvidian ajurit, ei muutosta. Otin toisen muistikamman irti -> tadaa! peli käynnistyi. Kävin windowsin puolella, tulin takaisin peliin. -> bluescreen. Koitin uudelleen käynnistää, samaa sinistä ruutua. Vaihdoin muistien paikkoja, kokeilin kumpaakin yksinään DIMM1 -paikassa ei käynnisty peli. Koitin etsiä apua netistä, ainoa mistä löytyi täysin vastaavilla notuleilla tietoa, oli ranskaksi. Kaverin opastamana latailin windowsin Debugging tools ja symbolit, mutta ei oikein aukene ko. softa itselleni. tämän päivän bluescreen viesti on muuten seuraava (1 muisti edelleen kiinni, sama joka on alunperin ollut 1-slotissa) (0x00000017,0x0000001C,0x00000000,0x804FA11E) Koneella siis melkoisen puhdas wow -asennus sekä XP eikä koskaan aiemmin mitään ongelmia. Mistä ihmeestä lähteä etsimään vikaa?? Itselläni ainakin vitsit vähissä ja v*tuttaakin, miten tää on aina tätä samaa tahimista vaikka käytän konetta "fiksusti" jne. edit. Kokeilin myös käynnistystä ilman USB -laitteita, eli ilman WLAN vastaanotinta, G15 näppistä.. ei muutosta.
noi pqi muistit ei ole niitä kaikista laadukkaimpia. aluksi vois testaa muistit memtest ohjelmalla sitten bios asetukset defaultiksi päivitä emon bios päivitä windows myös directx
Noniin, unohdin jo melkein että täälläkin kyselin apua.. Eli muisteista tuskin johtuu, koska wow-europessa on ketju jossa on jengiä kertomassa täysin samaan aikaan alkaneesta ongelmasta. Tarvii tsekata noi päivitykset kun pääsen kotiin. Windows on kyllä ajantasalla, miten sitten tuo emolevyn bios, jotain ohjetta sen tonkimiseen?
Ajoin memtest86 liki 2,5 tuntia läpi, 0 erroria. Molemmat kammat oli paikallaan (dual channel). Laitoin biosin defaultiksi, kone meni täysin jumiin. Sain kuitenkin flash -updatella laitettua vanhan takaisin (tallensin samana päivänä varoiksi). Asensin DirectX uusiksi. Mikään ei tunnu silti auttavan, BSOD kun koitan käynnistää wowin. Huomenna tulee jo postissa uudet Kingston -DDR2 palikat, aika turhaan tosin, kokeillaan nyt kumminkin niillä mikäli nuo pqi:t jostain syystä eivät pelitä tuon Abit IP35-E kanssa.
No niin, eli löysin lisää porukkaa tismalleen samalla BSOD:lla, eli ei voi johtua laiteviasta koneellani. Kehnosti tuntuu apua löytyvän, miten on, saankohan järjestelmän palautettua vaikka 1.8.2008? ongelmat alkoivat siis 2.8... En ole koskaan räplännyt tuota järjestelmän palautusta vaikka paljon on tullut kokeiltua. Neuvoja kiitos!
Vaikkei kukaan tunnu vastaavan ni kerronpa lisää.. Mikään peli ei siis käynnisty, asensin uuden GTA koneelle ja sama BSOD.. laitoin näytönohjaimen alkuperäiset ajurit, eipä mitään apua. Jo on kummallista, koitan nyt noilla uusilla muisteilla kunhan saan ne, vaikka memtest86 ei valittanut mitään nykyisistä. windowsin virheraportti: C:\DOCUME~\xxx\LOCALS~1\Temp\WER838b.dir00\Mini080608.dmp C:\DOCUME~\xxx\LOCALS~1\Temp\WER838b.dir00\sysdata.xml