Eli minun tarvisi varmaankin päivittää BIOs, mutta en löydä siihen ajureita, Emolevy on DIXONSXP P4M800P7MB.
Mikähän emolevy tuo on? ikinä kuulutkaan. Onko jotakin ongelmia kun kerran biosin haluat päivittää? vai emolevyn ajureitako olet etsimässä?
Joo semmonen ongelma että mulla ja broidilla on samanlaiset halpis koneet ja broidilla meni se rikki melkeen alkuvaiheessa ja se vietiin korjaukseen. Sitä ennen mulla ja broidin koneissa oli silleen että kaikki liikkuvakuva pätki ja tökki, nytkun broidin kone tuli korjauksesta niin sillä toimii kaikki paljon paremmin kun mulla vaikka mulla on parempi näyttis ja enemmän ramia. Sitä vaan ajattelin että jos ne ois siel korjaukses päivittäny broidin koneen ajurit tai jtn ?
BIOS ja ajurit on aika eri asia. Mutta eikö helpointa ole kysyä huollosta mitä siellä on tehty? Ja myyjältä voi varmaan helpoiten kysyä, mistä löytää päivitysajurit tai mahdollisen uuden BIOSin(?). Onko kone läppäri (esim. Advent?) vai pöytäkone? Tuolla muuten jotain aiempaa: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/563227 Tuolta voi tietysti koittaa onneaan uuden BIOSin tai ajureiden toivossa: http://scan.esupport.com/?r=40&CFID=1373217&CFTOKEN=59595288
Pelkkä skannaus ei maksa, mutta lataaminen maksaa. Siksi suosittelin kysymään muualta ensin. Scannin avulla voi kuitenkin saada ilmaiseksi selville, löytyykö emoon esim. uudempaa BIOSia, kun kaikki tieto siitä tuntuu olevan hieman kiven alla.