Eli haluaisin päivitellä BIOS:n ja emolevyn ajurit. Tuppaa oleen niin vanhat. Emolevy: Gigabyte GA-7VASMFS Piirisarja: VIA VT8377 Apollo KT600 Bios Tyyppi: Award Modular BIOS:n muuta tietoo Ominaisuus Arvo BIOS BIOS-tyyppi Award Modular Award-BIOSin tyyppi Award Modular BIOS v6.00PG Award-BIOSin teksti GA-7VASMFS F5 FSC 10-07-2004 BIOSin päiväys 10/07/04 Näytönohjaimen BIOSin päiväys 06/27/06 BIOSin valmistaja Yritys Phoenix Technologies Ltd. Tuotetiedot http://www.phoenix.com/en/products/default.htm BIOS-päivitykset http://www.esupport.com/biosagent/index.cfm?refererid=40 Suositus Järjestelmä-BIOS on yli kaksi vuotta vanha. Sen päivitys voi olla tarpeen. Eli onko tossa jotai järkee ruveta päivittää niitä? Niin ja konehan on fujitsu että tänhän voi päivittää sen sivuilta. Mutta en tie mitä niistä lataa.
ajureita löytyy emolevylle piirisarjan valmistajien kotisivuilta.. mutta mitä biosin päivittämiseen tulee niin kannattaa muistaa se että toimivaa biosia ei kannata alkaa päivittämään, jos sinun laitteet eivät toimi, esim. läppäreissä pcmcia väylään kun pistää minkä tahansa kortin, kone kaatuu tms. on bios päivitys ok. muussa tapauksessa jos kaikki toimii niin päivitellään vain ajurit.. =) bios päivityksessä on omat pienet riskinsä: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/439952
No joo, ei kyllä BIOSIA tarvitse päivittää, mutta emolevy olisi ihan kiva päivittää, mutta sivulta ei löydy tätä emolevyn mallia. On kato vaan vähän ongelmia pelien kanssa ku ne yht äkkiä sammuu pelit ilman mitään ilmotusta. Ja jos koittaa käynnistää pelin samantien uudestaa niin se valittaa jotai ettei oo directX 8.1 (koneessa on 9.0c) tai uudempaa tai jotai vastaavaa valittaa. Peli asennettu uudestaa, näytönohjaimen ajurit uudestaa asennettu ja directX on asennettu uudelleen. Mutta edelleen tekee sitä.