Joo tilasin kuukausi sitten Asus M4A78-EM -mATX-emolevy AM3/AM2+ verkkokauppa.comista ja tänään tuli postissa. Ennen ostoa kysyin myyjältä että onko tuo yhteensopiva AMD Phenom II X4 955 Black Edition kanssa ja he sanoivat että on, kunhan on tuo bios päivitys tehty. Kysyin että voisivatko he päivittää sen ennen toimitusta ja he sanoivat että eivät ja kertoi että se on helppo toimenpide EZ-flashin avulla. No päivitin tuon tänään ja se näytti sujuvan hyvin.. kunnes emo ei enää postannut. Asennuksessa siin luki että restarting ja sen jälkeen ruutu oli pimeenä. käynnistin koneen uudelleen, mutta ruutu pysyi mustana.. kone kyllä hyrräsi. Olisiko kellään mitään neuvoa jota voisi jakaa?
Cmos:sin nollaus jonka itse olen aina pitänyt tarpeellisena tehdä bios:sin äivityksen jälkeen. Tapa 1. vaihdat emon cmos reset pinnin paikkaa 15 sekja takaisin sinne mistä otitkin. Tapa 2. korkkaat patterin hetkeksi irti. pinnin paikan löydät emosta lukemalla tahi manuaalista tiirailemalla.
Kokeilin noita kahta toimintoa juurin äsken, mutta lopputulos oli sama. Ruutu pysyy edelleen mustana mutta tuulettimet pyörii. =/
No siihen tuli et rebooting after 5sec, odotin ainakin 10 minuuttia ennen kuin rupesin tutkimaan asiaa