Bios kellotuslukko?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi ZagroSt 07.01.2008.

  1. ZagroSt

    ZagroSt Member

    Liittynyt:
    18.06.2007
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs mä haluaisin tietää, että voiko biosista poistaa prosessorin kellotuslukon, jos voi niin miten? EN TIEDÄ!!! tietokoneeni on sen verran paska, että kaikki on lukittuna. prosessorina on intel pentti 4 ja emolevy dell optiflex gx 260. MITÄ TEEN???
     
  2.  
  3. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Onko koneesi valmispakettina ostettu? Niissä olevia emolevyjä kun ei ole kellotukseen suuniteltu.. Onhan niitä olemassa ohjelmia millä voi kellottaa windowsista, esim Setfsb. Ohjelman käytöstä voi joku viisaampi valaista, itselläni kun ei kokemusta ko.ohjelmasta ole.
     
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Prossun kellotaajushan muodostuu väylänopeudesta ja sen kertoimesta, esim. 200 MHz x 10 = 2 GHz.
    Useimmissa prossuissa kerroin on lukittu, mutta useimmissa emoissa on mahdollista säätää väylän kelloa korkeammaksi. En tiedä voiko Dellistäsi.
     
  5. Crilles

    Crilles Guest

    Oletko varma että haluat kellottaa? Et sulla on hyvät jäähdytykset ja muistit?.. Ja katso vaikka everistil sun prossun kerroin ja sit kerrot sen tänne niin voin neuvoo miten paljon pystyt kellottaa prossuas
     
  6. ZagroSt

    ZagroSt Member

    Liittynyt:
    18.06.2007
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen aivan varma kellotus aikeistani. CPU:n min/max-kerroin 18x. Muistia 512?
     
    Viimeksi muokattu: 07.01.2008

Jaa tämä sivu