Tuollainen ilmoitus tulee kun avaan koneen eikä stereoäänet toimi. olen etsinyt netistä monta päivää mutta en löydä soundmaxia koneelleni. Koneeni on siis HP dv6000 mutta äänikortista en ole löytänyt mitään tietoa kolmessa päivässä.
En tuolta sivulta löydänyt SuondMAXia jota kone pyytää asentamaan. koneen tarkka malli on HP Pavilion dv6000. niitäkin on 3 mallia mutta kaipa koneessa lukisi jos se olisi z tai t versio
Aika tuntematon on Googlelle tuo SoundMAX. Ehdottaisin lataamaan ja asentamaan HP:n tukisivustolta ääniajurit, jos vaikka ongelma ratkeaisi siten.
http://www.techspot.com/drivers/driver/file/information/3312/ Tuolla on tukisivuilta audio ajurit sun mallille. http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=2093&lc=en&cc=fi&lang=fi&dlc=fi&product=1842155
Itselläni oli sama juttu, ohjelmiston/ajureiden uudelleenasentaminen auttoi. Tuo ilmestyi kun biossista vaihdoin etupaneelin audioasetuksen hd:stä ac97:aan.
ei noista auttanut, toinen oli xp:lle ja toista en saanut ladattua kun piti mennä ylös ylös puussa ja se vasta oli sekavaa
Conexant High-Definition Audio Driver 05-2007 4.15.0.50 A » Version: 3.57M Tuo on hp:n tukisivuilta vistalle ja tarkotettu sun kone mallille. Ainakin mulla onnistu lataaminen. Klikkaa ton päältä niin alkaa lataamaan.
Tuotako klikkasit, se latautuu koneelle ja sit pitää klikata sitä exe tiedostoa niin alkaa asentumaan. » sp35684.exe 1/1 (3.57M) edit: typoja
Ei kai siinä auta kuin formatoida ja asentaa kaikki uusiksi, saattanut mennä asennuksessa jotain pieleen, ei olisi ensimmäinen kerta.