Olen ostamassa uutta koteloa koneelleni. Kotelo sopii vain ATX emolevyille. Mitä ATX tarkoittaa ja mahtaako nforce2 emolevyni olla ATX emolevy?
Siis ATX on sen emolevyn koko. ATX emolevyt ovat ~30x20cm. Luulisin, että emolevysi on ATX, mutta se voi ola myöskin m-atx ~20x20cm. Mutta käytännössä suurin osa on ATX-emolevyjä. Laita emolevysi malli niin voin katsoa.
ATX standardissa määritellään muitakin laitteiston ominaisuuksia kuin vain emolevyn koko. http://www.formfactors.org/developer\specs\atx2_2.pdf Tuskin tuota kannattaa ulkoa opetella. Yleensä kaikissa komponenteissa mainitaan mihin se on tarkoitettu ja myyjä voi opastaa ja opastaakin, mikäli ottaa osat samasta paikasta. Yhteensopivuuden varmistamiseksi kannattaa laitteen kokoonpano ja testaus teettää myyjällä.
Emolevyn pinnassa se lukee. Myös Everestillä tms. ohjelmilla sen näkee. http://www.lavalys.com/products/download.php?pid=1&lang=en Juu, mutta tässä tapauksessa ne muut eivät ole olennaisia, kun on kyse siitä, että meneekö tämä emolevy tuohon koteloon.
Pystytkö avaamaan vanhan kotelon ja katsomaan mitä siinä emolevyn pinnassa lukee? Ilmeisesti aika uusi emolevy?