Onnistuin hajottamaan kannettavastani fujitsun amilo M1437G:stä näytönohjaimen (ati mobility radeon X700). Liikkeessä sanoivat että kaikki muu kunnossa paitsi näyttis rikki, mutta eivät tuollaiseen vajaa 4v vanhaan koneeseen saa tilattua sopivaa näytönohjainta toimittajaltaan. Kannettava on siis muuten täysin toimiva ja ihan tarpeeks tehokaskin että ei välttämättä vielä tarvittis ostaa uutta tilalle. Eli saisikohan jostain uutta sopivan mallista näytönohjainta tilalle? Budjetti olisi kuitenkin aika pieni kun ei noin vanhaan koneeseen kannata paljoa rahaa laittaa. Paras varmaan jos löytyisi jostain rikkinäinen M1437G jossa on ehjä näytönohjain niin vois suoraan vaihtaa. Sopiiko tohon minkäänlainen tän päivän näytönohjain ja jos sopii niin maksaako se ihan mansikoita? Vai pitäiskö vaan etsiä jostain vanhaa rikkinäistä kannettavaa jossa sama näytönohjain ehjänä.
Siis. Tää on tyypin 3 MXM kannassa kiinni eli pelkän näytönohjaimen vaihtaminen ON mahdollista mut pitää löytyä aikalailla vastaava näyttis.
Taitaa kyseessä olla sen verran vanha malli että takuu on mennyt aikoja sitten umpeen? Uutta näytönohjainta ei missään nimessä kannata ostaa tuohon koneeseen. Uusi näyttis + vaihto (ellet vaihda itse, mutta aloittajalta ei välttämättä onnistu rikkomatta kuoria/emolevyä), tulee maksamaan uuden samantehoisen kannettavan hinnan. Myös mitään takua et tule saamaan. Eli mitä suosittelen tekemään, on ostaa uusi kannettava, koska tuon tehoiset kannettavat ei montaa sataa maksa uutenakaan. Kiintolevystä saat tiedot talteen helposti ostamalla esim. verkkokauppa.comista 3€ 2.5" -> 3.5" adapterin (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1304). Tarvitset vain jonku pöytäkoneen, jolloin saat liitettyä kannettavan kiintolevyn siihen, ja siirtää tärkeät tiedostot esimerkiksi muistitikulle, josta sitten uuteen kannettavaan. Eli lyhyesti: uusi kannettava muutamalla sadalla -> vanhasta kiintolevystä tiedostot talteen ja siirto uuteen kannettavaan.
Niin, takuuta ei tosiaan ole enää jäljellä. Kaipa sitä pitäisi uutta konetta hankkia. Tuo vaan harmittavasti toimii vielä vikasietotilassa mutta ei kuitenkaan saa ladattua windowsia loppuun asti. Onnistuupahan sit tiedostojen siirto suoraan uudelle koneelle. Jos tuon jättäis varaosa koneeksi ja hankkis samantyyppisen käytetyn. Tai sit tosiaan jos kellään on rikkonaista kannettavaa jossa on ehjä mxm 3 kantainen näyttis niin voin ostaa pois Oli vaan pirun hyvä ostos tuo 1437G sillon kauan sitten, olis sillä vielä ainakin pari vuotta puuhaillu. Hyvä esimerkki koneesta jossa ei oo pahemmin pullonkauloja suorituskyvyssä.
Vai että vikasietotilassa toimii. Oletko varma että onko edes näytönohjain rikki, vaikka niin on väitetty. Harvemmin näyttis ongelma vaikuttaa windowsin latauksen pysähtymiseen.
Huollossa käytin ja sanoivat että kaikki muut osat on testattu mutta näytönohjaimessa häiriötä, ainakin kuumenee liikaa. Huolto on kyl asiantuntevaa. Vikasietotilassakin kyllä heittää häiriötä ruudulle eikä päivitä kunnolla ikkunoita. Toisaalta esim. youtuben filmit toimii mut esim. divx ei. Kaikki sai siis alkunsa hyvinkin viattomasta koneen tippumisesta lattialle, jonka jälkeen kone toimi ongelmitta noin tunnin ja kaatui blue screenin johdattamana. Kun koettaa käynnistää windowsia normaalissa tilassa windows xp joko ei käynnisty ollenkaan tai heittää latauksessa blue screenit. Kaatumisen aiheutti ja aiheuttaa edelleen ati alkuinen .dll. Kyllä mä sanoisin et näytönohjain on syyllinen.