Eli pyydän edelleen apua ongelmaani! Olen kokeillut melkein kaikkia ajureita tuolta http://downloads.guru3d.com/download.php?id=24 Pelaan MedalOfHonor Breakthroughia nettipelinä ja ajureista/grafiikasta/resoluutiosta/ym.säädöistä fps luku pysyy aina vain lähes samana. Eli "hiljaisissa" kohdissa fps on hyvä noin 60-95 mikä on todellakin riittävä, mutta "rytinä" tilanteissa fps laskee AINA alle 40 (20-35)! Tämä tarkoittaa sitä, että häviän 90%:ti kaikki kaksintaistelut. Mitkä kaikki ominaisuudet vaikuttavat näytönohjaimen ajureiden suorituskykyyn? Directx versio? xp:n service pack? Emo/Bios ominaisuudet? Prosessori? keskusmuisti? Jos jollakulla on toimivat ajurit mielessä niin pyytäisin opastamaan miten ajureiden sääädöt pitäisi asettaa. Olen mm. käyttänyt ati:n overdrive ominaisuutta ja asettanut asetukset muutenkin "performance" asentoon (antialiasing, vertical sync, anisetrophic filtering), mutta lähitaistelussa fps pysyy koko ajan alle 40:n! Vai eikö tällä näyttiksellä pysty parempaan?
Tuo peli taitaa olla OpenGL peli (ei siis Direct3D:tä), jotka on toimineet osittain vähän nihkeästi ATI:n korteilla. Onko koneen muut tehot mitä luokkaa?
Joo on se openGL peli. Muut koneen tehot : 1,8 Amd Duron ja 1 mega muistia. Onko mitään siis tehtävissä?
1 mega muistia? Nojoo, ei tuo sinun kone kovin hyvä ole =/ Tosin en tiedä ko. pelistä oikein mitään...
Joo koneeni tehot eivät ole huikeat, mutta mielestäni pitäisi kyllä kyseiseen peliin riittää... http://mohaa.gamegate2k.com/bt/breakthrough/btsysreq Ps. 1 mega = 1 giga hehe
OpenGL on toinen tapa "piirtää" 3d kuvaa, eli Direct3D pelit ovat toimineet hieman paremmin ATI:n korteilla. Tietenkin voi kokeilla conffien poistamista ja antaa MOH:in tehdä uudet asetukset. http://www.techspot.com/tweaks/mohaa/ myös tuosta tweakguidesta voi olla jotain iloa.
Joo no nyt sain uudet asetukset "teetettyä" mutta ne eivät olleet ihan sellaiset että FPS luku olisi kaikkein suurin mahdollinen. Olisikohan ATI:lla mitään työkalu systeemiä jolla saisi kellotettua tai muuten säädettyä ominaisuuksia paremmaksi/tehokkaammaksi?
ATiTool, on yks ohjelma jolla voi kelloteltua ainaskin noita ATi näyttiksiä. ja on niit varmaan muitanki.
Jos kellotella näyttistäsi haluat, suosittelen omakohtaisesti Atitool-nimistä softaa. Sisältää valmiiksi kellolukon poiston esim 9600-sarjan korteista, sekä osaa itse testata ja löytää mahdollisimman suuret taajuudet ytimelle sekä muistipiireille, joten sinänsä turvallinen. Ladata voit vaikka tuolta, luonnollisesti uusin versio kannattaa ottaa (ylimmäinen toki) http://www.techpowerup.com/atitool/downloads.php Muistathan pitää järjen mukana, ja huolehtia jäähdytyksestä. *Edit* Jostain syystä tuo ERRKKKA:n viesti ei näkynyt kun tähän vastasin, eli hän kerkesikin ensin, mutta onpahan tuossa nyt tuo linkki ainakin.