Haluisin kans kysyy neuvoja ku mul on toi sigunkin mukanen 7750be ja ocz vendeta eikä kellotu ku 2.8 Ghz vakaana 3.1 saan ajuttuu orthosin smal FFTs yön yli, mut blendi kaatuu 15 min. ei auta vaik nostais volttei +50 mv (vaihtoehdot +50 +100 +150) @3.1ghz lämmöt menee maksimi rasitukses 48'c et ei pitäs siitä tökkii... onko huonu yksilö vai auttaskohan cpu north bridgen volttien tai piirisarjan volttien nosto. kertoimilla kellotan... Tai toi asus pcprobe näyttää cpu 48'C rasitukses mut cpuid hwmonitor corejen lämpötilax noin 33'c Max Load ja ton 48 se näyttää ihan muussa kohas mut kuitenki lämmöt on ihan matalalla
Amd Athlon 64 X2 7750 Black Edition ei ole mikään kellotusihme. Helpointa on kellottaa kertointa nostamalla. Mutta, 3.1-3.2Ghz on aika yleisiä tuloksia tolla prossulla. Osa 7750 BE prossuista kulkee 3.5Ghz:iin. Mutta kellotusihme se ei ole, ja 3.1Ghz on ok tulos tolta prossulta.
Joo mut ku tää ei kellotu niinku oikeesti vakaana 2.8Ghz 3.1 tuntuu vaalta mut orthoksen blendi aiheuttaa blue screenin 15min
Sama jäähy, sama prossu. Kellot tällähetkellä 3,1Ghz, 5 tuntii Primen blendii kesti. Lämmöt jopa 56 rasituksessa. Voltteina on +100mV eli 1,4v. 3,2 tuskin pysyy muuten kuin markkivakaana. 3,3Ghz olen saanut kylmällä ilmalla ajettua markkia, mutta kyl toi 3,1 on se maksimi 24/7 kello melkeestä. Tämäkin prossu tykkää kylmästä, Jos pysyy jossain noin 40 asteessa niin jaksaa heti muutama sata mhz enemmän. Mutta ei kannata kyllä odottaa mitään ihmeitä. Koita +100mV ja jossei pysy vakaana niin +150mV jos lämmöt pysyy alta 60. Edit. Ja ite uskon ennemmin noita Suoritin-anturin lämpöjä, enkä coreja, koska esim. idlessä coret on huoneenlämpöisiä ja loadissa just jtn. +30. Suoritin taas idlaa ~40 ja max. rasituksessa 56.
Joo tarviikohan niitä NorthBridgen voltteja nostaa seki kun on osa cpu:ta käsittääkseni? oon koittanu +100 myös mut ei silti täysin vakaa, mut uskaltaakohan laittaa +150?
Itsellä sama prossu, eri jäähy. Lämmöt pysyy alle 30 rasituksessakin. Itse en ole saanut kuin hieman alle 3,3ghz. Elikkä ei varmaan kellotu tuosta paljoakaan.
hmmh.. itellä on amd athlon x2 7850 be.. ja vakio cooleri ja ei ole kellotettu... lämmöt saattaa ola 80:täkin rasituksessa..
Täytyy olla kyllä jääkaapissa kone tai sitten mitä todennäköisimmin anturit ja softat kusee. Edelleenkään prossu ei voi olla huoneenlämpöä viileämpää ellei käytä vettä tai vastaavaa jäädytykseen tai upota koteloa jäähän. Luonnonlakien vastaista muuten.
No jos ois alle 30 ni ois sama ku huoneen lämpötila mut nää amd:t näyttää ytimille sellasta, mut tietääkö joku et voiko olla niin huono yksilö et ei anna vakaana ku 2.8Ghz?? vai voiko olla jostain asutuksista kiinni ja vaikuttaako toi amd:n Dual core optimizer softa mitenkään siihe? ja vaikuttaako onki biosista C1E se joku dual coren virta hässäkkä päällä vai ei?
Tietääks joku tost duoal core optimizerista vaikuttaako kellottumiseen tai sit toi c1e power juttu? ja sit niist volteis uskallanko koittaa +150mv jos pysyy +100mv rasitukses joku 52´c
C1E vaikuttaa muistaakseni volttien heilumiseen. Eli sitä säätämällä voi parantaa kellotusta. +150Mv asetusta voit kokeilla, lämmöt on ok.
Ja mikseihän voisi olla alle 30 rasituksessa? Kenenkähän huone vain on tuon 30 astetta? Ihmettelempä vaan kuinka siellä jaksaa olla. Kaikki ohjelmat näyttävät alle 30 astetta.
Tohon C1E on vaan asetukset auto ja disabled ja se tuli vast biosin päivityksen mukana, käsittääkseni dual coren kans pitäis olla auto (ainaki jos ei kellota) mut sitä oon miettiny et voikohan se just heiluttaa niitä voltteja ja aiheuttaa kaatumista ja blue screeniä kellottaessa?
Jos on rasituksessa alle 30 niin idlenä lämmöt valunnee liian alas ollaakseen järkeviä. Tietysti jos idlen ja rasituksen ero on muutama aste niin tuo voi olla teoriassa mahdollista.
Edelleekin, itse en luottaisi noihin core-lämpöihin, koska esim. mulla on ollut ne joskus jtn. 16 astetta vaikka sisälämpötila on ollut n. 20. Seuratkaa tossa prossussa vain sitä Suoritin-nimistä anturia. (Pelkkä CPU).
No nyt kylkee @3.1 (+100mv) vakaana kun se C1E power State on disabloitu google selvittää... ainakin näyttäs siltä pari tuntii orthosin blendii takana. se c1e säästää virtaa ja romauttaa jännitteen, luin jostain tuolt et kellottajan painajainen... ja se on totta et ne corejen lämpö anturin näyttää ihan mitä sattuu...
13H orthosin blendii lämmöt nous max 52 c eli vakaasti 3.1Ghz 3.2Ghz ei tosiaan onnistu ku markki vakaana
taitaa noissa prossuissa olla eroja. oli ihan pakko kokeilla. jännitteet 1.36, siis auto asetus mitä tää mun Asus M3N-H/HDMI antaa kyseiselle prossulle. eli kertoimet 15,5 > 3,1Ghz Orthos rullas 12h eikä ongelmia. Max lämmöt 51C ja toi mun Noctua NH-C12P U.L.N.A liittimellä eli ropeli pyörii sellasta 990rpm Normaalisti ajelen 1,20V vakiokelloilla jolloin rasituksessa saanu 42C