Vaihdoin ASUS GeForce GTX 260:n samaisen valmistajan GTX 285:n ja huomasin, että yleensä noin tunnin pelisession jälkeen pelit alkavat nykiä lievästi ja äänet rätistä. Poistin Creativen Audigy 2-äänikortin ja käytin integroitua äänikorttia, mutta ongelma ei poistunut. Hommasin ASUSin perustuulettimen tilalle Arctic Coolingin Accelero Xtreme Plussan, mutta ongelma vain on ja pysyy. Poistin Steamin (jonka kautta yleensä pelejä pelaan) ja latasin pelit uudelleen, mutta ongelma ei edelleenkään poistunut. Näytönohjaimessa on uusin firmware, emolevyn BIOS on myös uusin mahdollinen. Esimerkkeinä pelit, joita pelaan ovat Team Fortress 2 ja Call of Duty 4. Virtalähde on Chieftec 550W, jonka tilalle tulee seuraavaksi Corsairin 650W, koneen loput speksit alapuolella. Jos joku osaa tähän vielä luetella muita neuvoja koitettavaksi, niin niitä otetaan vastaan ennen näytönohjaimen hienosäätöä pajavasaralla
Eikös tuo rautavialta haiskahda, jos kerran sen tunnin toimii... Joku komponentti kuumenee liiaksi? Enkä tarkoita mitään sellaista jonka näkee jollain lämpötilaanturilla. Jos kortissa takuuta ni äkkiä vaihtoon..
Voisi koittaa vielä lisäjäähdytyksen kanssa, mutta seuraavaksi yhteyttä myyjäliikkeeseen ja kysymys kehiin, että meneekö takuuseen vielä kun on vaihdettu jäähdytin?