alustus ongelma

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jonebone 25.12.2004.

  1. jonebone

    jonebone Member

    Liittynyt:
    05.10.2003
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli, mulla on uus 160 giganen samsungin kovo ja osioin sen kolmeen osaan. Sain formatoitua kaksi osiota, mutta kolmas ei ainakaan windowsissa alustu, alustin muut dos:ssa. Dos:ssa kone näyttää että D:-asema on se alustamaton ja windows että se olisi G:, mutta kun se D: oli jo tossa vanhalla kovolla käytössä oleva asema. Ja G: asemaa winukka(xp home SP2) ei suostu alustamaan,mitään ei tapahdu. Kannattaako minun alustaa siellä dos:ssa se D:asema? En siis halua että ne winukan mukaan D:llä olevat tavarat häviää..
     
  2.  
  3. jonebone

    jonebone Member

    Liittynyt:
    05.10.2003
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    nii ei oo pakko auttaa.. :(
    vai ymmärtääkö tosta selityksestä mitään?
     
  4. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Eli toi kolmas osio, siihenkö on nyt windows asennettuna? Windows ei anna koskea siihen ja jos tuota rupeat formatoimaan -> kaikki tiedot häviää. Ensin varmuuskopioit sieltä tarpeelliset tiedostot levylle / toiselle kovolle / toiselle osiolle. Tarkkana sitten, jos formatoimaan alat ettet väärää osiota valitse.
     
    Viimeksi muokattu: 07.01.2005
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Ja windows tunnistaa tuon levyn täysikokoisena ettei jää tuohon maagiseen 127 gigatavun rajaan?
     
  6. jonebone

    jonebone Member

    Liittynyt:
    05.10.2003
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    ohops..eihän tässä näköjään ollukaan suurempaa ongelmaa.. :eek: kokeilin mitä käy jos windowsissa painan oikeella napilla tota g: asemaa ja alustan sen laittamalla tohon pika-alustuksen kohdalle rastin, nii se oli sillä selvä..toivottavasti se pika-alustus ajaa saman asian ku tavallinen.
     

Jaa tämä sivu