aktiivi pasuuna

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi päänu 23.11.2005.

  1. päänu

    päänu Guest

    Liittynyt:
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    mitenkähä lasketaan aktiivipasson watti määrä sähkö mittarilla kun ei ole mitää tietoa asista?? kiitos kaikille vastanneille etukäteen
     
  2.  
  3. jule100

    jule100 Guest

    Tiedäkö vahvistimen mallinumeron?

    Teho lasketaan UxI=P eli voltti kertaa virta on teho.
    esim. 65Vx2.5A=162.5W

    Epäilen kuitenkin ettei tehoa pysty laskemaan kotikonstein. Vahvistimelle pitäisi syöttää tasaista taajuutta tai mittarin pitäisi kyetä nopeisiin muutoksiin ja jättää peak arvo muistiin. Mittarin pitäisi olla vielä RMS mittari.

    Mittari tulee kytkeä jännite mittauksella kaijuttimen napojen rinnalle jolloin saadaan mittarista luettua voltit. Virta mittaus tapahtuu kytkemällä yleismittari sarjaan kaijuttimen kanssa. Mittarin alueen pitäisi olla 10A alueella , koska tämä alue on tarkempi muihin nähden.
    Muistakseni jotkin vahvistimet voivat ottaa nokkiinsa jännite mittauksesta , jolloin vahvistimeen voi tulla vikaa , jollei se sisällä suojausta.
     
  4. päänu

    päänu Guest

    Liittynyt:
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    joo sain mitattua ja sain 130w jatkuvaa. ny saa lähtiä hakemaan uutta passoa aktiiviin :D
     

Jaa tämä sivu