Eli joka kerta kun käynnistän koneen niin tulee alla oleva teksti muutamaksi sekunniksi ruutuun, liittyy selvästi joihinki ajureihin, miten ton teksin sais pois, häiritsee ja pitkittää koneen käynnistymistä! Pitääkö mun ladata ja asentaa jotain ajureita?, koska selvästi etsii jotain ajureita/bios juttuja, mutta ei löydä niitä.
Niin ja emolevy on Asus Rampage II Extreme ja käyttis Win7 RC, asensin jotain emolevyn mukana tulleita ajureita...
Sulla vissiin on koneessa joku RAID-ohjain, joka hakee siihen kytkettyjä levyjä käynnistyessä. Eroonhan tuosta pääsee helpoiten ottamalla koko kortin pois, jos ei siinä ole kiinni mitään.
(Älä kirjoita uutta viestiä oman viestisi perään, vaan käytä "Muokkaa viestiä"-painiketta.) Pääset emolevyn BIOS-asetuksiin kun painat koneen käynnistyessä Delete-näppäintä. Advanced > Onboard Devices Configuration > JMicron SATA/PATA Controller > Disabled Sinun emolla voi olla erilaiset asetukset. edit: Ja tuosta ilmoituksesta ei ole muuta haittaa että se vain vähän hidastaa koneen käynnistymistä.
kiitos Heikille, ongelma ratkesi ohjeillasi. Niin vielä kysymys Rampage II Extreme emon omistajille, että mikä BIOS versio teillä on käytössä? Ite päivitin äsken tohon versioon: 1504 (BIOS Release Date 07/23/2009), sen mukana tuli jotain "lisäjuttuja" ainakin kellotus puolelle. Onko vielä tosta uudempia BIOS päivityksiä?
Käytän tätä samaa ketjua kun kerran on olemassa. Eli mitä hyötyä tuosta JMicronin sata-portista emolla? Minun emossani on yksi sellainen ja muut ovat normaaleja sata-portteja. Onko se jotenkin nopeampi vai mitä varten se siinä on? Emolevyni on Asus P7P55D.