Aiotteko rikkoa lakia ?

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi dfwta 04.10.2005.

  1. dfwta

    dfwta Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2005
    Viestejä:
    734
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt kun kohta kopiosuojattujen ( vuoden päästä ainakin 90 %) romppujen kopiointi on laitonta niin mitä teette ? MP3 ojaan ? Oletteko 100 % lainkuuliaisia ? Onko Tarja Karpela kingi ? Miten aiotte myydä levyjä ETA:n eli Euroopan ulkopuolelta koska se on laitonta ? Levyjä maailmalta ei saa myydä Suomessa. Jne.Laki on yli 200 s. pitkä joten asiaa riittäisi viikoiksi.

    Kiittäkää ministeri Tanja Karpelaa tästä. Hän olisi ministerinä voinut lain kumota.
     
  2.  
  3. gerbiili

    gerbiili Active member

    Liittynyt:
    07.08.2004
    Viestejä:
    1,848
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Aionko rikkoa lakia? Olkoon miten P:stä tahansa, koitan uskoa lakeihin. Siihen voi aina lähteä hakemaan muutosta. Toisaalta, tämänpä tulee näkemään, miten tulen tekemään.
     
  4. Tonppa72

    Tonppa72 Guest

    mää voisin vähän maksaa jos joku tekis jotain jollekkin :)
     
  5. trooper78

    trooper78 Regular member

    Liittynyt:
    18.04.2005
    Viestejä:
    521
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eiköhän tuota tule jossain vaiheessa rikottua, pykälää jos toistakin. Kuten ministeritkin ovat sähköpostiviesteissään sanoneet: "...vaikka laki kieltää, ei siitä kannata välittää..." (jotenkin tuohon tyyliin se oli). Joten elämä jatkuu kuten ennenkin. Ainut muutos on, että nyt on sitten virallisesti rikollinen.

    Pitäisiköhän aloittaa kampanja, jossa jokainen kopioi yhden suojatun levyn vastalauseena "laille"(siis eihän tämä oikea laki ole) ja ilmoittaisi asiasta sitten jaa-äänestäneille/teostolle yms, pienen viestin kera. ;)
     
  6. Gravehill

    Gravehill Member

    Liittynyt:
    30.09.2005
    Viestejä:
    24
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minusta ainakin tulee rikollinen kunhan taas on jossain vaiheessa tulee ajankohtaiseksi ottaa kopioita omista levyistä. Toisaalta minulla on ohjelmia joilla voin ottaa kopioita kopiosuojatuista levyistä joten joo... minusta tulee rikollinen heti kun laki astuu voimaan. Mp3 on edelleen jees, vaikka laki tekeekin osasta Mp3sistani laittomia, ne kun on ripattu kopiosuojatuilta levyiltä. Tuomari Wuori on sanonut hyvin : "Jos laki on oikeuden vastainen on kansalaisvelvollisuus rikkoa lakia". Olen siis lainkuuliainen niinkauan kuin laki=oikeus. Karpela on Karpela, eikai hänkään itselleen mitään voi : kun on lusikalla annettu niin turha sitä on kauhalla vaatia. En aio myydä levyjä ETA:n ulkopuolelta mutta aion sensijaan ostaa. Ja sitten voin myydä niitä, esim. kirpputoreilla tai nettihuutokaupoissa koska omaan käyttöönhän minä ne olen tuonut. Pitää vaan olla varovainen ettei tule (HUI!) tilattua piraattituotetta. Ennen kun kauppiaani tilasi levyt puolestani hän huolehti siitä että ne olivat OK, oma aikani ei siihen riitä. Joten jos joskus tulee vahingossa piraattituote niin minkäs teet, kai sen tuotteen (ja maksun siitä) sitten menettää. Mutta tyhmästä ministeristä kärsii koko kansa, myös minä.

    Joo, pitää kiittää Karpelaa. Kiitti ihan hirveesti että saan asua natsimaassa! Muistathan lähettää minulle semmoisen ihanan gestapo-asun isolla g-tunnuksella niin tunnen kuuluvani eliittiin... Ai niin. Eihän se Karpela tänne eksy kun ei se tunnu tietävän lain epäkohdista mitään. Hmmm... Pitänee lähettää itse itseäni masinoiden sähköpostiviesti ja kiittää siinä henkilökähtaisesti.
     
  7. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Onneksi ei hyllyssä ole kuin yksi (sekin lahjaksi saatu) kopiosuojattu CD. Kaikki levyni, n. 300 vinyyliä ja pari sataa CD:tä, ovat siis omaan käyttöön ripattavissa vielä lain voimaantulon jälkeenkin. Mutta jos uusissa levyissä on kopiosuojaukset, niin pakkohan ne kappaleet sitten on hakea netistä, kun periaatteesta en moisia osta.
     
  8. Matrizil

    Matrizil Member

    Liittynyt:
    02.10.2005
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ei sitä lakia pysty noudattamaan kukaan täydellisesti. Sen pitäisi olla järjestyslaissa että musiikkia saa kopioida/ripata omaan tarkoitukseen. Musiikki se tiellä pitää!
     
  9. V-kos

    V-kos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2005
    Viestejä:
    1,345
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kaikki yhdessä rikkomaan lakia.

    Ja lisää missejä ministereiksi!
     
  10. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Mut ennen lain rikkomista siirretään pois alueelta "Yleistä keskustelua digitaalisesta musiikista" :)
     
  11. mi-kko

    mi-kko Regular member

    Liittynyt:
    18.12.2004
    Viestejä:
    104
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    mää lainailen kirjastosta levyjä, se on hauskaa ja rahat säästyy. ..rippaan :)
     
  12. jehu80

    jehu80 Regular member

    Liittynyt:
    30.09.2005
    Viestejä:
    192
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos jossakin ostamassani levyssä nyt tulee olemaan kopiointisuojaus, mutta haluan sen silti esimerkiksi mp3-muodossa tietokoneelleni -> laitan sen mp3-muodossa tietokoneelleni. Enkä usko tämän olevan hirveän kauhea rikos.
     
  13. peex

    peex Regular member

    Liittynyt:
    02.01.2005
    Viestejä:
    511
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    tää kopiosuojaus laki on vähän samantyylinen ku se mikä kieltää puhelimeen puhumisen ajaessa... kukaan ei noudata sitä.
     
  14. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Saas nähdä tuleeko tämän uuden lain perusteella koskaan kenellekkään rangaistuksia jaettua. Jos itse ostan kopiosuojatun levyn ja haluun samat biisit koneelle niin tuskin rupean niitä erikseen MP3:na netistä ostamaan. Ei muuta kuin rikoksen tielle...valtiovalta pakottaa moraalittomaan käytökseen.
     
  15. Alukard

    Alukard Regular member

    Liittynyt:
    08.04.2005
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No totta kai mää aijon polttaa kaikki musat sun muut dvd/cd...
     
  16. Jaanz

    Jaanz Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2002
    Viestejä:
    327
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kaveri just manaili, kun se on ahkera anime-fani.
    Ja aion jatkaa samaan malliin kuin ennenkin.
     
  17. romero

    romero Regular member

    Liittynyt:
    29.03.2003
    Viestejä:
    802
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En aio enää muuta tehdäkään kuin rikkoa lakia.
     
  18. nrautava

    nrautava Guest

    Yes
    (eikä tarvinnut edes miettiä)

    Karpela teki minusta rikollisen.
    Kiitos Suomi...
     
  19. dfwta

    dfwta Regular member

    Liittynyt:
    01.03.2005
    Viestejä:
    734
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  20. konverter

    konverter Regular member

    Liittynyt:
    20.08.2002
    Viestejä:
    655
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Oho just rikoin lakia äsken, Sori Lex Karpela. Yritän parantaa tapani :)
     
  21. nrautava

    nrautava Guest

    Kivoja kuvia... eo tohon voi muuta sanoa.
    En kyllä jaksanut lukea sitä lehtijuttua läpi, mutta jos jokupäivä...
     

Jaa tämä sivu