Afterdawn ja Adblock

Viestiketju Palautetta ylläpidolle -osiossa. Ketjun avasi LaLLi80 31.10.2006.

  1. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Minulla on ongelma Adblockin kanssa. Minulla ei sinäänsä ole mitään mainoksia vastaan, koska kaistaa riittää ja en lue niitä kuitenkaan.

    Haluaisin tukea AD:tä lataamalla aina AD:ssa näkyvät mainokset. Käytän Ubuntua ja Flash9beta versiota joka aiheuttaa joillakin Flash mainoksilla prossukuorman pomppaamisen tappiin ja koneen tolkuttoman hidastumisen. AD:n sivuilla flashmainoksilla tätä ongelmaa en ole vielä tavannut. Luonnollisesti vierailen muillakin sivuilla kuin AD ja tarvitsen AdBlockia estämään ongalmamainokset.

    Veikkaisin, että AD saa jokaisesta mainoksen latauksesta ja klikkauksesta tuloja mainostajilta. Osaako joku sanoa millä filtterillä saisin AD:n mainokset näkyviin, mutta estettyä joillakin muilla sivuilla olevia ongelma flashejä.
     
  2.  
  3. kiiveri

    kiiveri Active member

    Liittynyt:
    31.03.2004
    Viestejä:
    1,615
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    en kyllä itse käytä tuota adblockia, mutta uskoisin että siellä olisi jonkinlainen salli mainokset sivustolta xxxx, jonka pitäisi löytyä asetuksista tai kun klikkaa estettyä mainosta/ad:n sivua että salli mainokset sivulta afterdawn.com
     
  4. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    TeppoI joskus ulkoasun uudistuksen myötä vihjaisi, että lisäämällä exception rules kohtaan @@i.afterdawn.com toimii uudistettu ulkoasu oikein. Ongelmana onkin miten saa AdBlockille kerrottua mikä mainos tulee Afterdawnilta kun mainokset tulevat todennäköisesti Googlelta jne. No pitää katsoa jos kukaan ei tiedä vastausta suoraan.

    EDIT:
    No tulipas taas hölmö olo. En ole käyttänyt koko AdBlockia pitkään aikaan ja silloin kun käytin sai automaattinen filtterilista hoitaa mainosten poiston. No nyt kun pistin taas AB:n käyttöön huomasin, että tossahan voi sallia tietyllä domainilla mainokset esim. keskustelu.afterdawn.com. No nyt se toimii niinkuin pitäisikin ja AD saa mainosrahoitustansa.
     
    Viimeksi muokattu: 31.10.2006
  5. kiiveri

    kiiveri Active member

    Liittynyt:
    31.03.2004
    Viestejä:
    1,615
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    hyvä hyvä :)
     

Jaa tämä sivu