A-link rr24ap ja portforwarding asetusten häviäminen

Viestiketju Aloittelijoiden P2P-ongelmat -osiossa. Ketjun avasi tjkarkka 16.02.2006.

  1. tjkarkka

    tjkarkka Guest

    Olen nyt taistellut 1,5 vko:a tuon viheliäisen NAT ominaisuuksilla varustetun uuden purkin kanssa (kuten moni muukin näköjään), jotta saisin E-mulen pelittämään kuten pitääkin. Tuolta löytyy hyvät ohjeet kyseisen purkin asetuksiin http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Paradyne/6381/eMule.htm ja olen niillä saanut reiän NAT:iin ja päässyt eroon lowID:stä. Ohjeet eivät ole A-linkille mutta ohjausliittymä on sama, joten asetukset on helppoa tehdä. Ainoa asia joka mättää on, että joka kerta kun buuttaan koneen, tuo ohjausliittymä hukkaa uudelleenohjaussäännön. Se täytyy aina käydä laittamassa uudestaan päälle jotta ei saa lowID:tä. Tuo purkki arpoo sisäiseen verkkoon IP osoitteet, mutta ratkaisin sen ongelman siten, että pudotin arvottavien IP osoitteiden määrän kahteen, joten samalle koneelle tulee sama IP kun ne käynnistää oikeassa järjestyksessä. Asennusfirmassa neuvoivat tekemään näin? Voisiko tuo asetusten häviäminen johtua dynaamisesta IP:stä? Olen käynyt tallentamassa lopuksi asetukset TOOLS-CONFIGURATIONS-SAVE ALL SETTINGS.
     
  2.  
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Laita koneen verkkokortille kiinteä ip, niin ei tarvitse vaihtaa asetuksia joka kerta kun modeemin dhcp vaihtaa sisäverkon ip:tä. Ulkoisella ip:llä ei ole mitään merkitystä tuossa onko se kiinteä vai dynaaminen.
     
  4. tjkarkka

    tjkarkka Guest

    Kuinkahan tuo mahdollisesti tapahtuu? Kokeilin jo muutamalla ohjeella, sillä seurauksella että nettiyhteys katkesi ja jouduin palauttamaan automaattiasetukset. Tarviiko purkista ottaa DHCP palvelin pois päältä? Mitä kirjoitellaan millekin riville?
     
  5. Pyhimys

    Pyhimys Regular member

    Liittynyt:
    13.08.2001
    Viestejä:
    891
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siis häviääkö ne asetukset boxista??
     
  6. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Mikä on modeemisi ip? Katso myös palveluntarjoajasi DNS-palvelinten osoitteet, niin laitan tähän valmiin rivin.

    DNS-osoitteet saat:

    Käynnistä -> Suorita -> ipconfig/all (tai sitten palveluntarjoajasi sivulta dns-palvelimet tai nimipalvelimet)
     
  7. tjkarkka

    tjkarkka Guest

    Yhteys on Elisan laajakaista. Reititin on tuo A-link rr24ap ja kotiverkossa koneita on kaksi. Pöytäkone ja läppäri. Pöytäkone on boxiin kiinni langalla ja läppäri WLAN:illa. Reitittimen ulkoinen ip on
    80.186.x.x
    Nimipalvelimet 193.229.0.40 ja 193.229.0.42

    Noita tietoja varmaan kysyit?

    Tuo IP config/all näyttää vaan purkin sisäverkkoon jakamat IP:t

     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 16.02.2006
  8. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Muuten ok, mutta tuota ulkoista ip:täsi en tarvitse. Eli tarvitsen sen modeemin ip:n. Eli osoite jolla yhdistit sinne modeemin asetuksiinkin.
     
  9. tjkarkka

    tjkarkka Guest

    Jaaha - anteeksi maalaisuuteni - se on 10.0.0.2
     
  10. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Eli laitas ne osoitteet verkkokortille näin:

    IP: 10.0.0.3
    SB: 255.0.0.0 (aliverkon maski)
    GW: 10.0.0.2 (oletusyhdyskäytävä)

    DNS1: 193.229.0.40
    DNS2: 193.229.0.42

    Eli verkkokortin kiinteäksi ip:ksi tulee 10.0.0.3, joka tarkoittaa sitä, että joudut ne porttiohjaukset siellä modeemin asetuksissa määrittämään tuolle ip:lle. (tietysti toinen vaihtoehto on laittaa verkkokortille ip:ksi se ip mille ne porttiohjaukset olet tehnyt)

    Edit. ja toiselle koneelle muuten samat, mutta laitat verkkokortin ip:ksi vaikka 10.0.0.4
     
    Viimeksi muokattu: 16.02.2006
  11. tjkarkka

    tjkarkka Guest

    Tehty on ja pelittää. Olin jo tehnyt sinne boxin asetuksiin ne porttiohjaukset tuolle 10.0.0.3 koneelle - ei tarvitse niitä enää muutella. Tuhannet kiitokset Sinulle avustasi!
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 16.02.2006

Jaa tämä sivu