Kone: Mac G4 / OS 10.4.8 Veikkaan että en ole ensimmäinen joka samankaltaista asiaa kyselee. Haeskelin aiheeseen littyviä kirjoituksia, mutten oikein löytänyt sopivaa ketjua. Eli pitäisi löytää ratkaisu seuraavaan pulmaan: Mahduttaa 5.6 Gt:n konsertti 4.7 Gt:n levylle. Mitä erilaisia ratkaisumahdollisuuksia olisi?
Oletan että kyseessä on valmis DVD, jota haluaa kutistaa. esim. DVDRemaster http://www.metakine.com/products/dvdremaster/
Kiitos ! Demoversio toimi OK. Nyt jää vielä harkittavaksi missä puitteissa oma moraali, ja lainsäädäntö antaa myöten. Oliko se niin, että sellaisen ohjelman käyttö, jolla kopiosuojaus voidaan poistaa on laitonta?
Luonnollisesti ohjelma kannattaa ostaa jos päättää ryhtyä kopioimaan DVD-levyjä enemmältikin. Mutta jos se on laitonta, vaikkapa vain varmuuskopioiden tekeminen omista levyistä siten, että kopiosuojaus puretaan sitä tehdessä, on sellaisen ohjelman hankimista harkittava erikseen. Demoversiota kiittelin siksi, että se oli asiallinen ja toimi niin kuin esitteessä luvattiin. Ja tarjosi ratkaisun ongelmaan johon etsin ratkaisua. Mutta sitten, ohjelman dialogiboxissa kehotettiin: "Piracy is wrong ! Think twice before you start to copy dvd:s" Eli tässä minä nyt sitten mietin toiseen otteeseen että mikä on piratismia ja mikä hyväksyttävää kopiointia.
Jos on kyseessä oma levy ja kopio on tulossa omaan käyttöön, niin voit ajatella rauhassa periaatteella "teen ostamalleni tuotteelle mitä haluan." Ja niinhän se kuuluisikin (ja menikin) mennä, kunnes lex karpela astui voimaan.
Toisaalta voisi kyllä ajatella niinkin, että jos mitään kopiointia ei sallittaisi / tai sitä ei olisi mahdollista tehdä, nousisi musiikin ja elokuvien arvo ja arvostus aivan toisenlaisiin mittasuhteisiin. Nykyisellään nuo edellämainitut taiteenlajit rämpii aikamoisen inflaation kourissa. Mutta ajan henki on mikä on. Täytynee käydä finlexistä lukemassa tekijänoikeuslaki uudelleen, ettei vahingossa tee mitään sellaista josta voisi saada rangaistuksen.
Artistien tilasta en suoranaisesti tiedä, mutta jos levy-yhtiöiden tilannetta katsotaan, niin ei hirveää inflaatiota voi havaita. Ahneet pomot vain kieriskelevät rahassa artistiensa kustannuksella ja haastavat kaikki oikeuteen, joilta voisi hieman lisää saada. Levyjen kopioinnistakin tulevat korvaukset menevät suoraan levy-yhtiöille. "Meidän artistit ja meidän korvaukset" periaate on hallinnut alaa liian pitkään. Levyjen huonosta myynnistä usein syytetään piratismia, vaikka tosiasia kytee kuitenkin omassa leirissä. Levyjen hinnat ovat aivan liian korkeat, eikä verkkokaupoista voi ostaa musiikkia käyttökelvollisessa muodossa.