2k€ - pelikonetta

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Regel 18.03.2008.

  1. Regel

    Regel Regular member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    589
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkäs saan yo-pippaloiden kunniaksi uuden koneen. Max. hintana olen pitänyt jokaiselle koneelle 2300 €, mutta mieluummin lähemmäs 2000 €. Nyt ei etsitä parhaita osia, vaan suht. hyvää hinta-laatu-suhdetta ja pitkää käyttöikää (4v.).

    Kone tulee pelaamiseen, 3D-mallinnukseen, multithreading-ohjelmointiin ja sekä Win että linux-käyttikselle. Lisäksi kone olisi mukava saada hiljaiseksi, jotta sillä on miellyttävä katsoa elokuvia (dvd, dvb-t ja netistä[Joost]), myöhemmin blu-ray asema, jos tarvetta)

    Budjettiin tulee sisällyttää: Keskusyksikkö, näyttö, näppis, hiiri, reititin ja mahdollisesti ulkoinen kiintolevy varmuuskopioille.

    Itse olen ajatellut tällaista:
    Antec Sonata III
    Intel Core 2 Quad Q9450
    ASUS GeForce 8800 GTS 512 Mt, PCI-E
    Microsoft Windows Vista Home Premium, OEM
    Gigabyte GA-X38-DS5
    Samsung T166 (500 Gt, 7200 RPM, sarja-ata II)
    Samsung 20x SATA DVD+/-RW Dual Layer
    2 x 2 Gt, 800 MHz DDR2
    Samsung SyncMaster 245B (24")
    Wacom Bamboo
    Logitech Wave Cordless Keyboard

    Vanhasta koneesta mukaan tulee:
    Nebula PCI digikortti (täydellinen, en luovu siitä)
    ja 2.1 kaiuttimet ja stereot

    nyt
    a) Onko järkevä ostaa konetta nyt keväällä vai kenties siirtää syksyyn/jouluun (ei tulenpalavaa kiirettä, nykyisellä koneella sinnittelee vielä peleissä, jos satsaa 40 € muisteihin).
    b) DDR3-tukeva emo?
    c) Uusi näyttissukupolvi tulossa tänä vuonna kenties ulos? (Tietenkin on mahdollista ostaa mid-range näyttis ja säästää rahaa, ja ostaa sitten kun tulee, niin uusi)
    d) Onko tuo näyttö hyvä? Mieluiten 24" tai isompi, jotta on opiskelijakämpässä suurinpiirtein miellyttävä katsella elokuvia.
    e) Onko niin, että Vista 32-bit (32b Nebulan kortin takia) osaa vain ~ 3 GB muistista, vai että vain max. 2 GB per ohjelma?

    Edit: Lisäksi sopii painottaa hiljaisuuteen, virransyöntiin ja luontoystävällisyyteen (teho ja mm. greenpeacen listan kärkipään porukoiden tukeminen)

    Edit2: Nyt tuli kyllä vanhasta muistista väärälle alueelle, voisiko joku ilmoittaa modelle ja siirtää? Kiitos.
     
    Viimeksi muokattu: 19.03.2008
  2.  
  3. _EffEcT_

    _EffEcT_ Regular member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    756
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hyvä paketti! Ota Vista 64-bittinen niin saat kaikki muistit käyttöön.
    Kingston KVR800 DDR2 1GB muisteja kaksi on sellaiset ~45€.
    Tai G-skill. Ihan hiljainen pakettikin, mutta ehkä kannatan mieluummin Intel Core 2 Duo E8400 tuno Q9450.
     
  4. bonatso

    bonatso Regular member

    Liittynyt:
    16.12.2007
    Viestejä:
    265
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos hän 4 vuotta haluaa pelata jne. tolla koneella niin ei se e8400 sillon ehkä oo paras.. Tol quadil varmaan pitempi käyttöikä, kun kohtahan vasta aletaan tukea neliytimisiä kunnolla?
     
  5. Kanone

    Kanone Member

    Liittynyt:
    25.10.2006
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    itse ihmettelen tuota sonata III koteloa.. kaikki vaikuttaa tunkevan sitä jokapaikkaan.
    oma kotelo maksoi 29 egee ja on hiljaisempi kuin sonata III.
    Nyttemmin valitsisin kokoalumiinikotelon. esim lian-li PC-AO5A kotelossa ei ole poveria, mutta jos hiljaista konetta alkaa rakentamaan niin valintani ei olisi tuo sonata. Sonatassa on myös sellanen kansisysteemi jonka funktio on mulle täysin arvoitus.
     
  6. sorva

    sorva Regular member

    Liittynyt:
    26.06.2007
    Viestejä:
    179
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo ilman muuta kannattaa ostaa parempi kotelo+poweri kuin Sonata 3, kun kerran rahaa on käytettävissä. Itse valitsisin Antec P182B + Corsair HX520W, muitakin vaihtoehtoja kyllä löytyy.

    En ole varma ehdottiko _Effect_ 1 GB:n muistikampoja, mutta ota 2 gigasia niin kuin alunperin suunnittelitkin, myöhemmin saat päivitettyä paremmin.

    Näytönohjaimia ilmestyy vähän väliä, ja on hankala sanoa etukäteen kuinka suuria parannuksia tehoissa ne tuo. Ehdottamallasi näyttiksellä pärjää varmasti pitkään. Jos rahat riittää, niin juuri ilmestyi Geforce 9800GX2, joka tosin maksaa kaksi kertaa enemmän kuin 8800GTS, muttei välttämättä ole kahta kertaa tehokkaampi..

    Jos haluat hiljaisuutta, niin melkein pakkohankinta on uusi jäähdytin prosessorille, esim Noctua NH-U12P. Ja minkä kotelon sitten ostatkin, niin todennäköisesti saat siitä hiljaisemman vaihtamalla tuulettimet.
     
  7. Regel

    Regel Regular member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    589
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkäs Sonata III -> P182 + hx520w
    Näyttiksenä on tällä hetkellä 8800 GT suunnitelmissa, mutta todennäköisesti odotan kesän alkuun, jolloin RV770 ilmestyy.

    Näytöksi vaihtuu 27" Samsung 275T (1900x1200), sitä tunnutaan kehuvan paljon. Tietenkin jos jokin laadukas 2560x1600 näyttö sattuisi olemaan ~ 1000 €, niin sitäkin voisi harkita.


    http://hintaseuranta.fi/kori.aspx?s...7,51969,77520,40419x2,75751,61050,62791,60268
     
    Viimeksi muokattu: 19.03.2008
  8. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Jos GF 9800 gx2 mahtuu tohon budjettiin niin semmoinen ehdottomasti. Hinta tosin taitaa olla siellä 600euron paremmalla puolella. Tehoa piisaa siinä kortissa ja on hyvä valinta jos ei ole päivittelemässä kovin useasti.

    Edit: tällöin voit kyllä unohtaa virransäästön...
     
    Viimeksi muokattu: 19.03.2008
  9. Regel

    Regel Regular member

    Liittynyt:
    27.05.2006
    Viestejä:
    589
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  10. OOIE

    OOIE Regular member

    Liittynyt:
    04.03.2007
    Viestejä:
    760
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos koneeseen tulee kaksi käyttöjärjestelmää, koneeseen voisi pistää 2x kovoa.

    Koteloksi juu Antec P182B jo poweriksi Corsair HX520W.
     

Jaa tämä sivu