20+ TFT WIDE näytöt

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi cluedo 07.10.2006.

  1. cluedo

    cluedo Member

    Liittynyt:
    07.10.2006
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Haluisin kuulla käyttökokemuksia 20 tuumaisista ja sitä isommista näytöistä. Miten sopii graafisiin töihin/suunnitteluun, entä pelaaminen?

    Entä kuvasuhde? Litistääkö, venyttääkö tai vääristääkö 16:9 kuvasuhde näytöllä käsiteltäviä objekteja niin kuin käy 16:9 telkkareissa? Suosituksia ja kokemuksia kiitos.
     
  2.  
  3. teppoI

    teppoI Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    30.04.2005
    Viestejä:
    4,166
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
  4. Rochefort

    Rochefort Member

    Liittynyt:
    17.08.2005
    Viestejä:
    50
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Itellä käytössä Dell 2005FPW, 20" tft 16:10 kuvasuhteella ja 1680x1050 resolla (ja integroidulla USB-hubilla, mukava bonus). Ei vääristä, venytä, eikä litistä, kun kerran käytössä on oikea resoluutio. Graafisiin töihin en suosittelisi kaikkein halvimpia malleja, koska ne eivät todennäköisesti toista kaikkia värejä oikein.
    Pääasiassa käytän konetta Mallintamiseen ja CADiin, mutta myös Photosoppia tulee räpellettyä melkosesti ja mielestäni oma näyttöni toimii siinä hommassa hyvin. Pelaamiseenkin näyttö käy vähintäänkin riittävän hyvin ja nykyään monissa peleissä on asetuksista mahdollista vaihtaa kuvasuhde laajakuvaksi ja jos ei ole, niin Dellin asetuksista saa vaihdettua kuvan 4:3 muotoon, jos venyminen häiritsee.

    Tässä mielenkiintoinen arvio näytöstä, etenkin sivu 5: Internals on lukemisen arvoinen
    http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=2400
     

Jaa tämä sivu