vanha kone joka on nyt netissä sisältää 2 verkkokorttia(?) takaa: http://kotisivu.dnainternet.net/airatolv/konetakaa.JPG , ja sisältä: http://kotisivu.dnainternet.net/airatolv/konesisalta.JPG . tuolta 2. kortilta eli ylemmältä menee adsl-modeemille http://kotisivu.dnainternet.net/airatolv/adslmodeemi.JPG rj45 kaapeli. sitten olisi toinen kone? meinasin että ostan hubin ja ristiinkykettyä johtoa ja pistän sen hubin ja ton modeemin väliin ja hubilta tavan johdoilla koneille ja vielä koneet eri huoneisiin. nyt koneet ovat väliaikaisesti samassa huoneessa, saanko mitenkään tuota toista konetta, jossa myöskin verkkokortti, nettiin samaan aikaan kuin tämä ilman hubeja ja ristiinkytkettyjä rj-45sia? onkos muuten dnalla jotain että voi olla vaan 1 ip osote tai joku semmonen?
Itse hommaisin hubin jakamaan nettiyhteyttä ulkoiselta adsl-boksilta kotiverkkoon. Kaikkein helpoin ja kivuttomin keino. Voit tietysti kytkeä toisen koneen siihen koneeseesi jossa on kaksi verkkokorttia ristiinkytketyn verkkokaapelin avulla ja jakaa internet-yhteyden (jonka kytkisit siihen toiseen verkkokorttiin), mutta tällöin tämän kyseisen koneen olisi oltava aina päällä kun toisella koneella halutaan käyttää nettiä, joka ei tietysti ole kovin kätevää. En tiedä tuota ip-hommaa dna:lla, mutta uskoisin että homma pelaa ilman ongelmia, ainakin soneralla pystyy useamman koneen kytkemään samassa taloudessa internetiin.
juu.. DNA:lla voi olla useita koneita yht aikaa netissä eri ip:llä, ainakin KPY:n alueella. ja tuo ulkoinen modeemi on paras vaihtoehto..ei tarvii olla jakavan koneen aina päällä että netti toimii. eikä tarvii laitella sen kummemmin asetuksia koneisiin.