äänikortti ongelma

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi mc_lepe 20.11.2005.

  1. mc_lepe

    mc_lepe Regular member

    Liittynyt:
    15.08.2002
    Viestejä:
    157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli sellainen ongelma ilmeni koneen kanssa että äänikortti ei anna mitään ääntä ulos eikä ota sisään. Äänikortti on perus emolle integroitu paska.. laitehallinnasta löytyy seuraavaa: Realtek AC'97 Audio for VIA (R)Audio Controller..

    Äänikortista lähti piuhat suoraan sonyn viritinvahvisimelle ja sitten sieltä ei enää kuulunutkaan mitään.. Irroittelin johdot ja kytkin uudestaan ja taas hetken kikkailun jälkeen pelitti.. Tänään sitten tilanne oli toinen ja mitään ääntä ei enää irtoa.. Ei vaikka kytkee suoraan kuulokkeet koneeseen niin ei edes niistä.. Harmillista.. kun kytkin äänikortista piuhaa stereoihin niin onnistuin saamaan siinä pienen sähärin näpeille.. Voiko olla että koneesta vuotaa virrat jotenkin läpi ja tämä olis jotenkin rikkonut äänikortin? Tai sitten vahvarista vuotaa virtaa joka on sitten vaurioittanut äänikorttia? Mitään vikaa en löydä koneen softapuolelta.. Joten aika hukassa olen..

    Jos jollain on jotain neuvoja tai vinkkejä niin olisin kiitollinen jos niitä saisin tietooni. Kiitän! :)
     
  2.  
  3. Ylke

    Ylke Regular member

    Liittynyt:
    28.08.2004
    Viestejä:
    3,280
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ensinäkin voisit kertoa sen emon mallin, mihin kortti on integroitu. Nimittäin tuota ajuripuolen päivitystä voisi ensitilassa yrittää.
     
  4. mc_lepe

    mc_lepe Regular member

    Liittynyt:
    15.08.2002
    Viestejä:
    157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mistähän nuo tiedot saa selville? Ei ole pahmmin ollu ennen tarvetta tutkia moista..
     
  5. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Everestillä näkee ainakin. Tietokone->Emolevy->Emolevy kohta, ohjelmalla näkee myös koneesta paljon muuta asiaa.
    http://www.lavalys.com/
     
  6. timonsteri

    timonsteri Regular member

    Liittynyt:
    23.05.2005
    Viestejä:
    600
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Integroitujen analogiset saattaa joskus mystisistä syistä "kärähtää". Koaksit ja optiset toimii paremmin, peleissäkin rätinä häviää melkein kokonaan (ellei ajuripäivitys auta analogisissa).
     
  7. mc_lepe

    mc_lepe Regular member

    Liittynyt:
    15.08.2002
    Viestejä:
    157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Emolevyn tyyppi on: Asus A7V8X-LA (Kelut)
    Mistä mahtaa nähdä minne äänikortti on kytketty?

    Jos ei takuu korvaa tätä niin sitten täytyy ostaa uus.. Ellei tässä nyt ole jostain muusta kyse..
     
  8. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66

Jaa tämä sivu