eli ongelmana on toisessa koneessa että kun formatoin koneen ja sen jälkeen yritin asentaa ajureita niin ei asennu, käskee käynnistää koneen uudestaan ja kun olen käynnistynyt niin, se taas löytää sen äänikortin. Kortti on Sound Blaster live 24-bit käyttis xp pro
Näkyykö kortti laitehallinnassa? Ja vielä huutomerkin kera? Koitatko asentaa ajureita alkuper. Blasterin cd:ltä? Naarmuinen/likainen cd. Netistä ladattu paketti? Viallinen/vajaa paketti.
ei näkynyt laitehallinnassa ja oli netist ladatut. sain äänet toimimaan kun formatoin koneen. nyt on ongelmana että kone ei havaitse nettikorttia
Onko sulla joku ns. merkkikone? HP, Fujitsu...? Jos on annas tulla mahdollisimman täydet tiedot. Merkki, malli, mallinumero ja valm.numero. Jollei ole, hae siihen LAN-korttiin ajurit. Jos se on integroitu, silloin emolevyn valmistajan sivuilta. Jos jälkeenpäin asennettu kortti, kortin valmistajan sivuilta.
juu sainkin pelaamaan kun vaihdoin kortin paikkaa.kiitos silti ja kone oli intel celeron 366mhz (projekti)