äänien vahvistaminen ffdshow:lla

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kuqu 21.12.2006.

  1. kuqu

    kuqu Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2002
    Viestejä:
    314
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Miten avi leffan ääntä saisi vahvistettua, jotta 2.0 kajareillakin kuuluisi kunnolla. Käytettäessä vahvistinta ongelmaa ei tietenkään ilmenisi, mutta kannettavassa ei ole vahvistinta kiinni.
    ffdshow:n oletusasetuksista olen muuttanut vain mixer/output speakers configuration/2/0 - stereo. Ongelmia näyttää olevan eniten juuri AC3 leffojen toistossa. ffdshow audio decoder ei lähde edes pyörimään AC3 elokuvaa toistettaessa vain ffdshow video decoder lähtee pyörimään. Ymmärtääkseni volume/master volume säätimellä saisi ääniä vahvistettua. Windowsin puolella pää-äänenvoimakkuus on aivan tapissa.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Jos käytössä on AC3filter niin senkin asetukset kannattaa laittaa kuntoon (eli oikea kaiutinmäärä sen asetuksiin päälle).
     

Jaa tämä sivu