olen kyllä lukenut aikaisempia keskusteluja, mutta itselleni ei vastasuta löydy. xp asennettu uudelleen, äänet kadonneet, emo on via, enmepää en tiedä koska, koneen rakentaja ei antanut emolevyn asennuslevyä ilmeisesti siskolleni jonka kone tämä on. no niin siis kuitenkin, via:n sivuilla http://www.viaarena.com/default.aspx?PageID=2 sitten on niitä ajureita, mutta ihan sama minkä niistä lataan ja yritän tuloksettomasti jotain kuvakkeita clickailla, ei mitää niistä tapahdu. joku varmaan voisi kertoa miten ajurit asennetaan koneelle. ja mitä eroa on xp:llä ja xp 64-bittisellä??? tietenkin voisin käskeä siskoa soittamaan koneen kasaajalle jos vaikka sitä levykettä löytyisi =P vähän alkaa tää hiljaisuus jo tökkimään ^^ kiitoos
Tarkista Sisosft Sandralla emolevyn valmistaja ja malli ja hae sitten emolevyn kotisivuilta sopivat ajurit. 64-bittinen Windows on 64-bittisille x86 suorittimille tarkoitettu, eli normaali XP on koneessasi 99.99% todennäköisyydellä.
no, latasin kyseisen ohjelman, mutta taaskaan kuvakkeista ei mitään aukea, eli joku ohjelma puuttuu nyt, mutta mikä mahtaisi olla kyseessä?? niin lähellä, mutta kuitenkin niin kaukana! edit. ladatessa mozillan lautasuikkunassa kansiokuvakkeessa on vetoketju ? ja avaa ohjelmalla: compressedfolder (oletus)
tiedosto on varmaan pakattu ja se pitäisi ensin purkaa esim winzip ohjelmalla. www.winzip.com/ ja opas esim. http://www.internetix.ofw.fi/atk-tuki/oppaat/winzip/etusivu.htm ohje vähän vanhemmalle versio mutta toimii myös uudessa.