Ääniongelma Windows 7:n kanssa

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi valkum 15.06.2010.

  1. valkum

    valkum Member

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Asentelin tuossa muutama päivä takaperin Win7:n koneelleni. Kaikki muut toimii moitteettomasti paitsi äänet. Kaiken maholliset ajurit olen käynyt läpi, mutta mikään ei tunnu toimivan. Volyymin säätöpalkissa äänien mukaan liikkuva vihreä palkki liikkuu, kun jotain ääntä pitäisi kuulua, mutta ääntä ei vain kuulu. Jos joku auttava henkilö voisi hieman valaista tässä hommassa mua, niin olen erittäin kiitollinen!

    Äänikorttina toimii integroitu Realtek AC'97 Audio, emona Acer G74M.

    ps. Koitin myös erillisellä äänikortilla, Creativen SoundBlaster Live! CT4830: llä, mutta heti alkoi erroria pukkaamaan, joten jätin sen kokonaan pois käytöstä.
     
  2.  
  3. Osku58

    Osku58 Regular member

    Liittynyt:
    22.03.2006
    Viestejä:
    256
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
  4. valkum

    valkum Member

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
  5. valkum

    valkum Member

    Liittynyt:
    15.06.2010
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eikö kukaan oikeasti osaa neuvoa mitenkään? Melko kummallista..
     
  6. jao3

    jao3 Regular member

    Liittynyt:
    06.12.2009
    Viestejä:
    473
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onhan lähtö oikea ettei käytössä ole esim. digitaalinen äänilähtö? Jos tämmöinen löytyy äänilaitteiden hallinnasta tai vastaavasta paikasta.
     
  7. JeiL

    JeiL Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2005
    Viestejä:
    178
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Onko sulla niitä äänireikiä edessä ja takana? Jos on niin koita laittaa toiselle puolelle jos on jotain häröä niissä?
     
  8. Caution

    Caution Member

    Liittynyt:
    31.10.2007
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on hieman samankaltainen ongelma... Kikkailin tässä hieman EC:llä ja poistin jotain Duplicate-tiedostoja ja sen koomin ei ole ääniä kuulunut... Asensin XP:n uudestaan ja ajureita, mutta vieläkään eivät äänet kuulu. Ongelma on lähinnä siinä, että Tietokone ei tunnista äänilaitteita, enkä saa sitä Äänenvoimakkuus-pikakuvaketta tuonne alas työkalupalkkiin. Voisiko joku ystävällisesti auttaa minua? :///
     

Jaa tämä sivu