Eli ongelmana on että äänet eivät kuulu lukuunottamatta winampin kautta kuunneltavia musiikkeja.(Kuuluu Winampilla, koska vaihdoin outputiksi --> DirectSound OutPut)Kortti on joku Intelin integroitu äänikortti. Kun menee ohjauspaneeliin -> äänet ja multimedia -> ääni, niin mitään niistä ei pysty säätämään. Ja sitten ku menee sieltä laitteet, niin siellä on, että äänilaitteet--> sound max integrated digital audio ääni ja siinä lukee että ohjain on otettu käyttöön muttei ole aktiivinen tuntemattoman ongelman vuoksi. Mutta kun menee järjestelmä-->laitehallinta-->ääni, video ja peliohjaimet--> Sound max integrated digital audio, niin lukee että "laite toimii oikein" Mikä tätä oikeen riivaa? Väärät ajurit? ja mistäs mä poistan noi vanhat ajurit jos on väärät, kun ohjauspaneelin äänet ja multimediat osaston kautta ei onnistu. ja kuinka uudet saan tilalle, sillä kun haen tän konepaketin valmistajan sivuilta "oikeita" ajureita ni ei siellä mitään setuppia oo tai vastaavaa. Otetaan nyt vielä esimerkki: Koitan kuunnella mp3-kappaletta windows mediaplayerilla. Tulee---> Windows Media Player ei voi toistaa tiedostoa käytössä olevan äänilaitteen ongelman vuoksi. Tietokoneessa ei ehkä ole äänilaitetta. Äänilaite voi myös olla toisen ohjelman käytössä tai toimia väärin. Toinen esimerkki: Yritän katsoa videota Windows mediaplayerilla. Joissakin videoissa kuva näkyy, mutta missään ääni ei kuulu! Joissakin videoissa tulee--->Tiedoston toistamiseen tarvitaan äänen pakkauksenhallinta, joka on merkitty muodon tunnuksella 11. Voit tarkistaa, onko pakkauksenhallinta ladattavissa Internetistä, valitsemalla Web-ohje. En oo mikään ammattilainen näitten koneitten kaa, mutta yrittäkää joku neuvoa että sais tän romun vähän parempaan kuntoon ja koittakaa saada ees jotain tolkkua tästä viestistä..
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/391266 jos se olisi tuo. Tosin Windows Media Player pitäisi kyllä käyttää oletuksena myös Directsound outputtia.
EDIT: jos nyt pitää sit viel eriksee selittää niin paina työpöytää hiiren oikealla ja siirrä hiiri uusi sanan päälle ja valitse siitä tekstitiedosto sitten aukeaa se teksti tiekosto sitten kopioi tuo teksti: Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers32] "midimapper"="midimap.dll" "wavemapper"="msacm32.drv" "aux"="wdmaud.drv" "wdmaud.drv"="wdmaud.drv" "wave"="wdmaud.drv" "mixer"="wdmaud.drv" "midi"="wdmaud.drv" paina sivun ylhäältä tiedosto sieltä tallenna nimellä.. sitten kirjoitat siihen nimi kenttään esim korjaus.reg sitten paina tallenn ja sen jälkee paina sitä korjaus.reg tiedostoa 2 kertaa hiirellä tuon tein mutta valittaa että määritetty tiedosto ei ole rekisterin komentojono. Ja windows on millenium edition en tiiä onko sillä sitte joku eri homma.
Tuo ei toimi ME:llä koska siinä ei taida tuota Windows NT haaraa löytyä rekisteristä. wavemapper taitaa ME:ssä olla SYSTEM.INI tiedostossa. Koodi: [drivers] wavemapper=*.drv MSACM.imaadpcm=*.acm MSACM.msadpcm=*.acm wave=mmsystem.dll midi=mmsystem.dll joka on ainakin jossa 9X Windowsissa ollut noin, mutta en ole varma ME:n suhteen noista.
etin system.ini tiedoston ja tämmöstä näyttää sisältö: </td> <td class="privatecell"><div><input id="privacheck" type="checkbox" name="priva" value="y" class="checkbox" /></div></td> <td><div><span class="private"><label for="privacheck">Yksityisesti</label></span></div></td> <td class="smileycell"><div id="smileys"> <div id="smileyselector" style="display:none"> <script language="JavaScript" type="text/javascript" src="js/smileys.js"></script> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<sydän>','commentfield')" title="<sydän>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/sydan.gif" alt="<3" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<hymy>','commentfield')" title="<hymy>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/hymy.gif" alt="" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<suru>','commentfield')" title="<suru>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/suru.gif" alt="" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<toru>','commentfield')" title="<toru>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/toru.gif" alt="\o" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<virne>','commentfield')" title="<virne>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/virne.gif" alt=":>" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<nam>','commentfield')" title="<nam>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/nam.gif" alt="" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<kieli>','commentfield')" title="<kieli>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/kieli.gif" alt="" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<puna>','commentfield')" title="<puna>"><img src="http://disko.irc-galleria.net/smileys/punastus.gif" alt="**" border="0" /></a></div> <div class="smiley"><a href="javascript:smiley('<i [boot] *DisplayFallback=0 oemfonts.fon=vga850.fon fixedfon.fon=vgafix.fon fonts.fon=vgasys.fon 386Grabber=vgafull.3gr display.drv=pnpdrvr.drv keyboard.drv=keyboard.drv [Password Lists] TEEMU=C:\WINDOWS\TEEMU001.PWL [drivers] TEEMU=C:\WINDOWS\TEEMU000.PWL [boot.description] aspect=100,96,96 display.drv=Intel(R) 82810 Graphics Controller keyboard.typ=Microsoft PS/2 Keyboard (IntelliType Pro) [386enh] display=*vdd,*vflatd mouse=*vmouse,msmouse.vxd keyboard=*vkd [mci] cdaudio=mcicda.drv waveaudio=mciwave.drv 4 MPEGVideo2=mciqtz.drv [keyboard] subtype= type=4 VIDC.YVYU=msyuv.dll keyboard.dll= [drivers32] msacm.l3acm=l3codecx.acm VIDC.YUY2=msyuv.dll VIDC.UYVY=msyuv.dll VIDC.WMV3=wmv9vcm.dll vidc.ffds=ff_vfw.dll vidc.XVID=xvidvfw.dll msacm.ac3acm=ac3acm.acm [TTFontDimenCache] 0 12=7 12 0 13=8 13 0 14=8 14 0 15=9 15 0 16=10 16 0 18=11 18 0 20=12 20 0 22=13 22 on vissii jotain roskaa tai jotain