Äänet tökkii

Viestiketju DivX, XviD ja muut MPEG-4 -formaatit -osiossa. Ketjun avasi Korhis 04.01.2006.

  1. Korhis

    Korhis Member

    Liittynyt:
    06.01.2005
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli äänet toimii ihan ok tietokoneella bsplayerillä avia pyöritettäessä, mutta kun pöytäsoittimella koittaa kattoo niin ääni pätkii. Avi on xvid muodossa. Aikasemmin en oo moiseen törmänny, kuva on joskus nykiny, mut packed bitsreamin poistamalla se on korjaantunu. Pöytäsoitin on Silvercrest KH 6507 ja siihen on uusimmat firmwaret haettu.
     
  2.  
  3. chopper

    chopper Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    01.04.2002
    Viestejä:
    2,161
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Auttaisi asian ratkaisussa jos kertoisit missä muodossa äänet ovat kyseisessä pätkässä.
     
  4. Korhis

    Korhis Member

    Liittynyt:
    06.01.2005
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Äänet on MPEG-1 layer 3.
     
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Jos tuo ääni on VBR mallia niin kannattaa koodata se CBR muotoon, äänenlaatu hiukan kärsii, mutta pitäisi toimia ainakin paremmin.
    http://www.nefernetti.com/ac3-mpX.php
    eli aluksi tuon MP3 ääniraidan irroitus, sitten sen pakkaus uudestaan CBR muodossa (esim http://www.dbpoweramp.com/dmc.htm tuolla) ja sitten liittäminen takaisin tuohon tuolla Virtualdubmod:illa (eli tuolta Stream list alta Delete sille vanhalle audiorailla, Add napilla uusi audioraita mukaan, sitten Video -> Direct stream copy päällä ja File -> Save as... ja tallennus uudella nimellä)
     

Jaa tämä sivu