Äänet katosivat yllättäen kun säädin koneen kanssa jotain, metallipäinen meisseli osui johonkin kohtaan koneen sisälle ja tietokone käynnistyi uudestaan. Äänet eivät toimineet, mutta kaikki muu ok. Ajattelin että nyt meni jotain sököksi. Kuitenkin, äänet tulivat takaisin mitään operaatioita tekemättä, josta hieman yllätyin. Pari päivää sitten F-securen reaaliaikainen skannaus löysi USEITA KERTOJA "C:\System Volume Information" kansiosta trojalaisia. Taisivat olla vielä jossain "...\_restore" kansiossa? Kuitenkin, äänet toimivat vielä. Tämä troijalainen ilmestyi aina uusiksi kuitenkin ja aloin selvittämään asiaa. Netistä selvisi että piti Järjestelmän palautus laittaa pois käytöstä (ja sen jälkeen tietysti takaisin). Tämä tehtiin, ja en muista vaikka vielä viimeisen kerran olisi tämän jälkeen samainen haittaohjelma löytynyt, mutta tällä kertaa kun F-secure sen poisti, hävisivät äänet. 1. Palautuspisteet olivat poissa, ei ääniä. 2. Ohjauspaneeli -> Äänet ja äänilaitteet -> "Ei äänilaitteita", kaikki harmaana 3. Everest ei näytä mitään äänikorttia Oon ihan lost nyt, NEUVOJA. Tässä koneen tietoja: Fujitsu Siemens Scaleo 600 pakettikone Käyttöjärjestelmä Microsoft Windows XP Home Edition Korjauspaketti Service Pack 3 Internet Explorer 8.0.6001.18702 DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c) Tietokone ******** Käyttäjä **** Emolevy Suoritintyyppi Intel Pentium 4HT, 3000 MHz (15 x 200) Emolevy ei tietoa Piirisarja Intel Springdale-G i865G Keskusmuisti 2048 MB (DDR SDRAM) BIOS-tyyppi AMI (09/08/06) Ominaisuus Arvo Liityntäportti Tietoliikenneportti (COM3) Ominaisuus Arvo Liityntäportti ECP-tulostinportti (LPT1) Emolevy on vaihdettu tietokoneeseen, sillä entinen hajosi. Nykyisin on käytössä Asrock P4i65G Everestistä löytyy emosta mm. tälläisiä tietoja jos auttaa: Piirisarjat: North Bridge: Intel Springdale-G i865G South Bridge: Intel 82801EB ICH5 Mutta, multimedia kohdasta kun kattoo niin "Windows-ääni" ja "PCI- tai PnP-ääni" kohdissa ei ole yhtään mitään muuta kuin tyhjää Nyt siis asian tuntevia neuvoja, ajurit on yritetty asentaa emolevyn omalta CD:ltä, mutta ei tulosta. Johdot on kiinni, kaiuttimet toimivat.
Kokeile nollata BIOS-asetusten CMOS-muisti. Ehkä emolevyn Integroitu äänikortti on mennyt päältä (disabled). Manuaali
Kävin BIOS:ssa katsomassa juuri jotain audio hommaa, se oli autolla mutta laitoin ENABLED, ei auttanut. Ajaako tuo BIOS nollaus saman asian, mutta nollaa sitten kaikki muutkin asetukset sieltä?
Nollaamisen jälkeen voi vielä ladata Default-asetukset varmuuden vuoksi. Ilmeisesti tuo asetus menee takaisin Auto-asentoon. Tuo voisi auttaa, jos siellä on jokin bitti väärässä tilassa.
Hmmh.. En vielä kokeillut tuota nollausta, mutta unohdin ensimmäisessä viestissä mainita, että Xbox modaamisen jälkeen nämä ongelmat ilmestyivät siis. (Yhdessä vaiheessa oli VIA-kortti kiinni) Kone hidastui huomattavasti tämän jälkeen eikä enää nopeutunut. Esim. 900mb leffan siirto ulk.kovolle kesti 10min! Ja 7gt rar avaus toista tuntia... MISSÄ MÄTTÄÄ?!
Ei auttanut tuo CMOS nollaus ja default asetuksille takaisin laitto, ja kun koitin asentaa ASrock sivuilta juuri tämän emon ääniajurit nii väittää "Our audio chip provides multi-speaker surround and realistic sound effects. Due to the fact that your computer is not equipped with our audio chip, you can not avail yourself of these advanced features. For more information, please contact your computer dealer. C-Media Electronic Inc." Mitä ihmettä??? Yritin nyt yhdessä vaiheessa asentaa jonkin "Realtek Sound Manager" -> AvRack (??). En tiedä mikä on mutta ei auttanut äänien kanssa. Nyt joku auttakaa, ei ole mitään keinoja itsellä enää mielessä.