ÄÄNET KADONNEET?

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi neirilla 22.05.2008.

  1. neirilla

    neirilla Member

    Liittynyt:
    07.09.2007
    Viestejä:
    74
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jouduin formatoimaan ipanan pöytäkoneen ja äänet katosivat saman tien.Laitteistohallinta valittaa että "Audio device on high definition audio bus" ei ole asennettu-on asuksen versio,jonka ajureita en löydä eivätkä asennu näytönohjain rompunta niinkuin pitäisi ja kuitenkin laitteistohallinta ilmoittaa äänet yms.kohdassa että Ati ajureita ei ole asennettu.Mistä ja miten saan tuon Atin(ajureita ei ole siinäkään) veks ja tilalle toimivat Asuksen ajurit?
    kiitos etukäteen
    -äiti liemessä-
     
  2.  
  3. karvarepe

    karvarepe Member

    Liittynyt:
    08.05.2008
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    onko koneessa erillinen äänikortti, jos on niin katso sen malli ja hae mallin valmistajan kotisivuilta kyseisen mallin ajurit.

    tai jos ei ole erillistä äänikorttia niin silloin pitää hakea emolevyn ajurit emolevyn valmistajan kotisivuilta..

    simple yeh?
     
  4. kaitsu61

    kaitsu61 Regular member

    Liittynyt:
    11.01.2008
    Viestejä:
    711
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Paitsi siinä tapauksessa, että kone on ns. merkkikone (HP, Fujitsu...), jolloin ajurit haetaan koneen valmistajan sivuilta!

    @neirilla!

    Onko kysymys tuollaisesta merkkimyllystä?
    Jos on, laitatko tänne koneen merkin, mallin ja tyypinumeron.
    Tyyliin: Fujitsu Siemens Esprimo E5615.

    Ja tottakai käyttöjärjestelmä.
     

Jaa tämä sivu