KitKat ohitti viimein Ice Cream Sandwichin Androidin käyttöosuuksissa

3
Sami Koivunen

KitKat ohitti viimein Ice Cream Sandwichin Androidin käyttöosuuksissa
Google on jälleen julkaissut kuukausittaiset Android-käyttöjärjestelmän tilastot, joista kehittäjät näkevät, kuinka eri Android-versiot jakaantuvat käyttäjien kesken.

Viimeisen kuukauden aikana koottujen tilastojen perusteella Androidin KitKat-versiot ovat nostaneet osuuksiaan noin Applenkin WWDC-tapahtumassa esille nostamasta 9 prosentista 13,6 prosenttiin. Samaan aikaan vanhempien käyttöjärjestelmäversioiden, kuten Gingerbreadin ja Ice Cream Sandwichin osuudet vähenivät samassa suhteessa. Tästä huolimatta jo vuonna 2011 esiteltyjen käyttöjärjestelmien osuudet ovat vielä tänäkin päivänä yhteensä lähes 30 prosentissa. Jelly Bean -versioiden yhteisosuudet ovat myös edelleen vajaassa 60 prosentissa.



Google kokoaa tilastot Google Play -kaupan käyttäjätietojen pohjalta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -26%

Motorola Moto G15
139 € Verkkokauppa.com
139 € Gigantti
139 € Power

Alin hinta viikko sitten: 189 €

Xiaomi Poco X7 – hinta laskenut -20%

Xiaomi Poco X7
199 € Hobby Hall
245 € CDON
249 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Realme C75 – hinta laskenut -15%

Realme C75
169 € Hobby Hall
199 € Proshop
199 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Motorola Moto E15 – hinta laskenut -11%

Motorola Moto E15
83 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 92 €

Kommentit (3)

wiza
wiza

2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti elvasti:

Googlen täytyisi ottaa mallia Applen iOS-päivityksistä.

Hyvä trolli hei jee. Tietääkseni ei esim iPhone3:lle ole saatavissa uusinta versiota iOS:stä, vai olenko väärässä?

Miksi sinusta pitäisi väkisin vääntää vanhalle vähemmän suorituskykyiselle raudalle uusimpia päivityksiä. Taitaa olla aika mahdottomuus lähteä tarjoamaan kaikkille laitteille samoja uusia päivityksiä kun on niin monta eri valmistajaa ja rauta on niin erilaista eri hintaisissa ja ikäisissä puhelimissa.

Vastaa
Anonyymi käyttäjä
user_org (vahvistamaton)

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti elvasti:

Googlen täytyisi ottaa mallia Applen iOS-päivityksistä.

Millä lailla ?

Jättää keinotekoisesti ominaisuuksia pois jos kyse vanhemmasta mallista ?

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.