--->
AfterDawn logo

Rovion Bad Piggies nousi välittömästi listakärkeen

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
13 kommenttia

Peliyhtiö Rovio räjäytti tänään potin julkaistessaan Angry Birds -spinoffin, Bad Piggiesin. Possupeli nousi hieman yli kolmessa tunnissa App Storen latauslistan ykköseksi.

Angry Birdsiä pelanneet voivat jo arvata uuden peli idean; siinä kootaan vihreille possuille alus, jonka avulla on tarkoitus varastaa lintujen munat. Piggy Island -saarelle sijoittuvaa Bad Piggiesiä voi pelata iOS- ja Android-laitteilla, sekä Macillä ja PC:llä. Pelissä käytettävän aluksen kokoamisessa pääsee käyttämään omaa mielikuvitusta, ainoan rajoitteen muodostaa käytössä olevat objektit (33 kappaletta).

Rovion Petri Järvilehdon mukaan Bad Piggies poikkeaa totaalisesti mitä he ovat aiemmin tehneet, vaikka se juonellisesti liittyykin hyvin voimakkaasti Angry Birdsiin. Vihaisissa linnuissa oli kyse tuhoamisesta, mutta Bad Piggiesissä kyse on kokoamisen riemusta. Possut ovat nyt ensimmäistä, mutteivät viimeistä, kertaa pääosassa Rovion pelissä.

MAINOS


13 KOMMENTTIA

Slayahhh1/13

Olipas vaihteeksi mukaansatempaavalla ja iloisella musiikilla sekä huudahduksilla höystetty traileri. Heti tuli mieli pelata tuota :)

whiz_e_wig2/13

Ei tämä varmaan yllättänyt ketään?.
Ennen rovion konkurssia yhtiöllä on kuitenkin tarkoitus julkaista kolme epäonnistunutta peliä <alexin> lisäksi,sekä oma puhelinmalli.

Dysan3/13

jaa eipäs sitä tullukaan vielä windows phoneen.. no niin justiinsa.

3rd_party4/13

@2 Onko sivuston oma rekisteröitymätön trolli viimein rekisteröitynyt, vai onko välimerkkien käyttö todellakin mahdoton tehtävä kaikille nykyisille teineille?

@3 Tulee "myöhemmin", ainakin mikäli hesarin uutisointiin on luottaminen.

Mauriland5/13

sais nyt ensin android 2.2 tabletille asentumaan ilman että herjaa muistin loppumista ennen kuin edes lataus alkaa

pitokokka6/13

Amazing Alexin ja Angry Birdsin yhdistelmä, ihan ok.

Michelola7/13

tuli etäisesti mieleen across x) näyttää hauskalta

extralow8/13

Alex oli pettymys, tässä on sentään jotain.

jartar9/13

Hyvän oloinen peli, josta löytyy myös omaperäisyyttä. Tutut hahmot, piirrostyyli ja Rovion nimi antavat tälle hyviä lähtökohtia menestystä varten. Kuitenkin, täytyy sanoa että oppimiskäyrä nousee nopeasti ja yhtä äkkiä huomaa että järkeily ei paljoa auta vaan peliä aletaan pelaamaan erehdyksen ja yrityksen avulla. Pelin vaikeus tulee pitämään huolen siitä, että ei päästä lähellekkään Angry Birds menestystä...

himpo10/13

Kivalta vaikutti, ekan taulun pelasin, lapset saa kerätä tähdet muista.

Pukli11/13

Ihan törkeen hyvä, paljon parempi kun kumpikaan aikaisemmista julkaisuista. En tosin ole kuin alkuperäistä angrybirdsiä pelannut, mutta nopeemmin siihen kyllästy kuin tähän. Vaikeustaso mielestäni on saatu hyvälle tasolle, jokaisen kentän pääsee läpi helposti ja tähdet tulee muutamalla yrittämällä ilman turhaantumista. Pelattava vain loppu vähän liian äkkiä.

Pukli12/13

Vielä lisäys edelliseen kommenttiin, ihmettelin että miksi tämä ei maksa mitään tykkään maksaa peleistä joista pidän, mutta tämä olikin täysin ilmainen? Ja olisihan se mukava tukea hyvää suomalaista hyvää tuotetta, kun Nokia on menossa kovaa vauhtia alas.

jartar13/13

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Pukli:

Vielä lisäys edelliseen kommenttiin, ihmettelin että miksi tämä ei maksa mitään tykkään maksaa peleistä joista pidän, mutta tämä olikin täysin ilmainen? Ja olisihan se mukava tukea hyvää suomalaista hyvää tuotetta, kun Nokia on menossa kovaa vauhtia alas.


Tuo peli on maksullinen. Ilmeisesti pelaat pelkkää demoversiota. Osta kokoversio jos haluat Roviota tukea.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Lähimaksun käyttämään teknologiaan iso uudistus - ei enää oikean kohdan etsimistä maksupäätteestä

AfterDawn

Netflix ryhtyy näyttämään myös perinteisiä TV-kanavia

AfterDawn

Meta vahvisti: Mainokset saapuvat WhatsAppiin

Puhelinvertailu

Etkö halua pitää kelloa ranteessa öisin? Garmin julkaisi uuden laitteen unen seurantaan

Puhelinvertailu

Polarilta tulossa täysin uusi tuote ja tuoteryhmä - uusi laite on näytötön ja se puetaan ranteeseen

Puhelinvertailu

Poliisi pyytää festariyleisöä jättämään älykellot kotiin - hurja piikki soitoissa hätänumeroon

Puhelinvertailu

Hinta tipahti: Uusin Google Pixel -puhelin nyt alle 400 eurolla

Puhelinvertailu

Mitä tapahtui... miniläppäreille? Mihin ne katosivat?

AfterDawn

Windowsin kirjautuminen muuttui - valot päälle

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki