--->
AfterDawn logo

Operation Payback käynnistyi jälleen, kohteena tekijänoikeusjärjestöt

Teemu Laitila Teemu Laitila
3 kommenttia

Anonymous on herättänyt henkiin viime vuoden puolella tuhoa kylväneen Operation Payback -projektin. Operaatio Kosto alkoi syksyllä ja kohteena oli aluksi joukkion mielestä laittomiin toimiin turvautuneet tekijänoikeusjärjestöjen palkkaamat tahot. Myöhemmin Operation Payback kohdistui myös Wikileaks-verkkosivuston toimintaa haitanneisiin suuryrityksiin, kuten Visaan ja Mastercardiin.

[smartbox:none]Viimeisimpien luottokorttiyhtiöihin kohdistuneiden iskujen jälkeen myös viranomaiset eri puolilla maailmaa kiinnostuivat tapahtumista ja tutkinnat johtivat useisiin pidätyksiin Hollannissa, Englannissa ja Yhdysvalloissa. Pidätykset hälvensivät hyökkääjien intoa, mutta nyt Anonymous jatkaa hyökkäyksiä.

Ensimmäisenä kohteena on yhdysvaltalainen lauluntekijöitä, säveltäjiä ja julkaisijoita edustaja BMI, jonka nettisivut olivat edelleen alhaalla uutisen kirjoitushetkellä. Hyökkäyskohteesta ilmoitettiin näyttävästi.

MAINOS


Seuraavia kohteita ei ole vielä julkaistu, mutta hyökkäykset tuskin loppuvat tähän. Ryhmä julkaisi hyökkäyksiä selittävän perinteisen lehdistötiedotteen, joka tietysti kirjoitettiin yhteistyössä Etherpad-työkalua käyttäen ja kun kyseessä on Anonymous, ryhmän omakaan tiedote ei säästynyt trollaukselta (Stop trollling around you dicks.

3 KOMMENTTIA

ArttuH5N11/3

No just joo.

Anestic2/3

Jep. Kuka näitä tukee. Ajavat ihan vääriä asioita. Vähän kuin esim. Gaddaf, alkuperäinen tarkoitus hyvä mutta päämäärä hämärtynyt ja keinot rumia...

LordPepsi3/3

antaa tykkien laulaa vaan pojjaaat!

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Android 16 julkaistiin - ladattavissa heti näille puhelimille

Puhelinvertailu

Garmin julkisti yhtiön ohuimman älykellon, neliönmuotoisella AMOLED-näytöllä

Puhelinvertailu

Ennuste käymässä toteen: Uusi Googlen tekoälyhaku tappaa jo sivustoja - julkaisijat pulassa

AfterDawn

Pankkipalveluista tunnettu Revolut lanseeraa mobiililiittymän - 12,50 eurolla rajattomasti dataa, ei vielä saataville Suomessa

Puhelinvertailu

Nintendo teki huikean tempun: Switch 2 rikkoi pelikonsoleiden myyntiennätykset

AfterDawn

Härski seuranta paljastui: Facebook tietää sivustot, joilla käyt selaimen yksityisessä tilassa - väärinkäyttää standardeja

AfterDawn

Disney ja Universal haastoivat tekoälyfirman oikeuteen - tekoäly luo yhtiöiden hahmojen näköisiä kuvia, ilman lupaa

AfterDawn

Yhdysvaltain ilmailuhallinto luopuu 3,5 tuuman korpuista - ja Windows 95:sta

AfterDawn

Roborockin kädellä varustettu robotti-imuri tuli myyntiin Suomessa

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki