AfterDawn logo

Xbox 360:n Kinect-lisälaitetta myyty jo 2,5 miljoonaa kappaletta

Manu Pitkänen Manu Pitkänen
2 kommenttia

Ohjelmisto- ja laitevalmistaja Microsoft ilmoitti maanantaina myyneensä Xbox 360 -pelikonsolille tarkoitettua Kinect-lisälaitetta 2,5 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti. Kinect-lisälaitetta on ollut saatavilla hieman alle kuukausi.

Hyvien myyntilukujen lisäksi Microsoft toteaa toivekkuutensa myynnin jatkuvan hyvänä. Yhtiön ennusteena on, että Kinectin myynti joulunpyhien jälkeen on ylittänyt viiden miljoonan kappaleen rajan. Kinectia on tällä hetkellä saatavilla 38 maassa, Suomi mukaan luettuna. Sen suositushinta on 149 dollaria ja 149 euroa.

Kinect on Microsoftin Xbox 360 -konsoliin kytkettävä kamera, joka tarkkailee kuvassa 48 eri pistettä. Kamera tunnistaa ihmisen kehonosia ja niiden liikkeitä, mitkä kamera muuttaa pelin ohjauskäskyiksi. Kameran ansiosta käsissä pidettävää ohjainta ei tarvita.

2 KOMMENTTIA

Saizo1/2

Siis en vain tajua. Eihän Kinectiä käyttäviä pelejä edes ole paria halpisroskakokoelmapeliä lukuunottamatta. Gigantissa käydessäni joku pari ihmetteli koko Kinect-laitetta. Yksi myyjistä huomasi sen ja kävi tietenkin tilaisuuteen käsiksi. Tämä raahasi parin testaamaan jollain hyppypelillä ja jostain syystä pari oli ihan onnessaan ja kaappasi heti laitteen mukaansa.

Tiedä sitten, vaikuttaako hakkerien kyhäilemät open source-ajurit asiaan mitään. Olihan ihan jännää nähdä jonkun pelaavan vanhan kunnon Mariota emulaattorilla Kinectin avulla, mutta laitteen jumalaton viive liikkeen havaitsemisessa oli niin emulaattorin kuin x360-pelienkin ongelmana.

Jos itse haluan Wiin kapulan lisäksi jotain liiketunnistusta, hommaan suosiolla PS3:lle Move-setin.

necq2/2

Olen samaa mieltä ylläolevan kanssa. Hullu viive Kinectissä, eli ei mitään käytännön hyötyä missään mielessä. Turhaa rahastusta ja hölmöt kuluttajat ostavat. "Pitäähän tuo olla, on niin mullistavaa pelaamista". Hohhoijaa. -.-

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Suomalaiset kyllästyivät huijauksiin: Mobiilivarmenteesta tuli yhtäkkiä huikean suosittu

AfterDawn

Suomen Yhteisverkon mobiiliverkkojen päivitystyö valmistui - 3G-tekniikalta vapautuneet taajuudet 4G-verkon käytössä

Puhelinvertailu

Volkswagen ottaa käyttöön amerikkalaisen sähköautofirma Rivianin ohjelmistot - ensimmäinen auto tulee 2027

AfterDawn

Netflixin kuvanlaatu parantui - jos tilaat kalleinta tilausta

AfterDawn

Netflix teki historiaa - ohitti tavanomaiset TV-kanavat suosiossa

AfterDawn

Garminin kännykkäsovelluksesta tuli osittain maksullinen - nykyiset toiminnot pysyvät ilmaisina, näin paljon se maksaa

AfterDawn

Oletko käyttänyt tätä DNA-analyysipalvelua? Vakava varoitus, tiedot saattavat päätyä kelle tahansa piakkoin

AfterDawn

Nyt se tapahtui: Jättimäinen DNA-analyysipalvelu meni nurin, 15 miljoonan ihmisen geenitiedot myydään

AfterDawn

Nettiä jo vuosia villinnyt "kalojen ovikello" on taas aktiivinen - hypnotisoivaa ja kaloja auttavaa

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki