AfterDawn logo

Disney nostaa suoratoistopalvelu Disney+:n hintaa, lisää uuden kanavan

Matti Robinson Matti Robinson
3 kommenttia

Disneyn suoratoistopalvelun reilun vuoden takainen julkaisu tapahtui melkoisen sujuvasti ja yhtiö on kerännyt valtaisan määrän asiakkaita ensimmäisen toimintavuoden aikana.

Jo alkukuukaudet osoittivat, että yhtiön sisältöä kohtaan on kysyntää. Suomessakin palvelu oli hitti jo heti alkuun. Suosituimpiin sisältöihin kuuluu mm. Star Wars -universumiin sijoittuva Mandalorian, jonka toisesta kaudesta yhtiö kertoi jo helmikuuussa.

Suosio on laittanut painetta yhtiön tuotantotiimille, jonka on määrä luoda nyt peräti 100 uutta elokuvaa tai sarjaa joka vuosi. Jokseenkin odotetusti samalla paine hinnan nostamisen suhteen kasvaa.

MAINOS


Disney onkin nyt vahvistanut, että ensi vuonna palvelun hinta kasvaa dollarilla Yhdysvalloissa. Koska aiempi hinta, 6,99 dollaria, ei ollut järin suuri niin prosentuaalisesti kasvu on melko iso. 7,99 dollarin hinta kuitenkaan tuskin saa ihmisiä lopettamaan tilauksia massoittain.

Muun muassa Euroopassa Disney on yhdistämässä palveluun Star-palvelun sisällön, joka samalla nostaa hintaa kahdella eurolla 8,99 euroon. Star-kanavan aikuisille suunnatussa tuotannossa on mm. sarjoista Homeland, 24 ja Greyn anatomia sekä elokuvista Logan, Alien, Die Hard ja Deadpool.

Hinta nousee Amerikassa maaliskuussa ja Euroopassa helmikuun 23. päivä, mutta tilauksen voi muuttaa vuosittain maksettavaksi juuri ennen muutosta, jolloin säästyy seuraavan vuoden ajan isommalta maksulta. Disney+ voi myös tilata vielä ennen hinnannousua tämän linkin kautta vanhalla hinnalla.

Palvelun hinnannoston yhteydessä Disney paljasti myös kasan tulevia Marvel ja Star Wars -sarjoja ja -elokuvia.

3 KOMMENTTIA

LupusC1/3

Samaa schaibaa. Ostin vuoden, jotta sain kummilapsille omat tilit.
Itselle ei riitä katsottavaa. Jää tähän yhteen vuoteen.

kalle761 (vahvistamaton)2/3

Hinnan nousu jenkeissä 0,83€. Euroopassa 2,42$

zipzap3/3

Naurettavia nämä 'kanavat
Suoltavat samoja ohjelmia jokainen, päivästä toiseen.

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Suomen Yhteisverkon mobiiliverkkojen päivitystyö valmistui - 3G-tekniikalta vapautuneet taajuudet 4G-verkon käytössä

Puhelinvertailu

Nyt se tapahtui: Jättimäinen DNA-analyysipalvelu meni nurin, 15 miljoonan ihmisen geenitiedot myydään

AfterDawn

Nettiä jo vuosia villinnyt "kalojen ovikello" on taas aktiivinen - hypnotisoivaa ja kaloja auttavaa

AfterDawn

Modeemista tyylikäs - DNA:lta saataville suomalaisesta koivusta valmistetut modeemikuoret Kotimokkulalle

AfterDawn

Oletko käyttänyt tätä DNA-analyysipalvelua? Vakava varoitus, tiedot saattavat päätyä kelle tahansa piakkoin

AfterDawn

Volkswagen ottaa käyttöön amerikkalaisen sähköautofirma Rivianin ohjelmistot - ensimmäinen auto tulee 2027

AfterDawn

OpenAI:n oma tutkimus: ChatGPT:n aktiivikäyttäjät ovat muita yksinäisempiä

AfterDawn

Ikkunanpesu on tylsää hommaa - arvostelimme ikkunanpesurobotin ja nyt se sai seuraajan

AfterDawn

Netflixin kuvanlaatu parantui - jos tilaat kalleinta tilausta

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki