Apple oli joulun kuningas – Suuri osa uusista puhelimista oli iPhonea

4
Manu Pitkänen

Apple oli joulun kuningas – Suuri osa uusista puhelimista oli iPhonea
Markkinatutkimusyhtiö Flurry Analytics on seurannut jälleen tänä vuonna joulun mobiililaiteaktivointeja ja havainneen iPhonien ja iPadien säilyttäneen suosionsa. Noin 44 prosenttia ympäri maailmaa aktivoiduista älypuhelimista ja tableteista oli Apple-merkkisiä.

Flurryn analytiikkapalveluita käytetään noin miljoonassa sovelluksessa ja kyseisiä sovelluksia on asennettuun 2,1 miljardiin laitteeseen. Yhtiön keräämästä datasta saadaan siis varsin kattava kuva maailman älypuhelinmarkkinoista ja siinä tapahtuvista muutoksista.

Applen markkinaosuus joulumyynnissä on murskaava, sillä toisiksi suurimmalla merkillä, eli Samsungilla, oli vain 26 prosentin markkinaosuus. Samsungin markkinaosuus kasvoi kuitenkin viisi prosenttiyksikköä – taustalla lienee viime vuoden ongelmat Galaxy Note7:n lanseerauksessa. Applen ja Samsungin jälkeen seuraavaksi suurimmat Android-merkit olivat Huawei, Xiaomi, Motorola ja LG. Huawein markkinaosuus oli viisi prosenttia ja kaikilla muilla tätä vähemmän.
MAINOS



Flurryn tilastot osoittavat kuinka selvästi markkinat ovat jakaantuneet Appleen ja Samsungiin sekä "kaikkii muihin". Toisaalta data osoittaa myös sen, että vaikka Applen laitteet ovat kalliita, on se silti kyennyt nappaamaan varsin ison osan markkinoista.

Flurryn mukaan Apple-aktivoinneista noin joka kolmas oli uusimman sukupolven iPhoneja. iPhone 6:lla oli lähes yhtä suuri osuus aktivoinneista kuin iPhone 7:llä, mikä on vahva signaali siihen suuntaan, että Applen asiakkaidenkin keskuudessa ollaan budjettitietoisia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A40 – hinta laskenut -40%

Oppo A40
59 € DNA
99 € Power
99 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Oppo A18 – hinta laskenut -38%

Oppo A18
49 € DNA
79 € Elisa
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 79 €

OnePlus 12R – hinta laskenut -28%

OnePlus 12R
449 € DNA
623 € Dustin Home
657 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 622 €

Samsung Galaxy A35 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy A35
179 € Gigantti
179 € Power
179 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 239 €

Kommentit (4)

Anonyymi käyttäjä
jepajuudas (vahvistamaton)

1

Hmmm. Eikös tämä uutinen ole ihan puhdasta kuraa? Applen globaali markkinaosuus pyörii jossain 13% (älypuhelimet/Gartner) kieppeillä ja laskee vuosi vuodelta.

Vastaa
extralow
extralow

3

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jepajuudas:

Hmmm. Eikös tämä uutinen ole ihan puhdasta kuraa? Applen globaali markkinaosuus pyörii jossain 13% (älypuhelimet/Gartner) kieppeillä ja laskee vuosi vuodelta.

Nämähän oli joulun aktivointeja, esim. samsung julkaisee uutuudet alkuvuodesta, eivät myy enää joulun aikaan...

Vastaa
Anonyymi käyttäjä
user_org (vahvistamaton)

4

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jepajuudas:

Hmmm. Eikös tämä uutinen ole ihan puhdasta kuraa?


Klikki otsikko.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.